Atrakcje turystyczne Dolnego Śląska

Dolny Śląsk to najatrakcyjniejszy w zabytki architektoniczne region Polski. Każdy, spragniony wiedzy historycznej turysta znajdzie tu coś dla siebie.

Karkonosze - Śnieżne Kotły
fot. Lukasz Miegoc/shutterstock.com

Dolny Śląsk to najatrakcyjniejszy w zabytki architektoniczne region Polski. Każdy, spragniony wiedzy historycznej turysta znajdzie tu coś dla siebie. Bogaty w historię, pełny tajemnic i niewyjaśnionych zagadek. Dziś zachwyca nas pięknem gotyckiej architektury, w wielu bardzo dobrze zachowanych zabytkach. Dla miłośników wcześniejszej romańskiej sztuki, również odnaleźć można wiele, ciekawych miejsc bądź elementów tego okresu, zawartych w murach późniejszych budowli. Takie obiekty romańskiej architektury odnajdujemy dziś w Strzelnie, rotunda św. Gotarda datowana na pierwszą połowę XII wieku.

Wyjątkowo cennym zabytkiem tego regionu Polski jest przepiękny, gotycki zamek w Książu, którego budowę w XIII wieku zlecił książę Bolko I Surowy. Ten niezwykły, trzeci co do wielkości zamek w Polsce, to dziedzictwo burzliwych czasów historycznych tego regionu. Swoją niezwykłą atrakcję turystyczną udostępnia nam również XVII - wieczna fortyfikacja, zwana Twierdzą Kłodzką. Jej 20ha przestrzeń zachwyca wielkością i majestatem. Zwiedzić można w niej wielokilometrowe, podziemne korytarze o niezbadanej jeszcze historii. Fascynatów wiedzy z zakresu historii II Wojny Światowej zainteresuje zapewne potężny kompleks obronny zwany Podziemnym Olbrzymem, budowany na zlecenie Adolfa Hitlera. Obejmuje on swym zasięgiem 7 kompleksów położonych w Górach Sowich. Budowla nie została dokończona, a po dziś dzień również nie do końca odkryta. Być może w jej wnętrzu znajduje się wiele skradzionych przez hitlerowców dóbr i depozytów.

Dolny Śląsk obfituje w obiekty sakralne, których historyczna wartość architektoniczna zachowana jest do dziś w bardzo dobrym stanie. Nie sposób ich wszystkich opisać ale warty odwiedzenia jest Kościół Pokoju w Świdnicy, zbudowany po zakończeniu wojny 30letniej na zlecenie austryjackiego Cesarza Ferdynanda III. Kościoły miały być stawiane po za granicami miasta, z materiałów nietrwałych. Kościół w Świdnicy jako jeden z trzech tego typu, stawiany jako ostatni, jest najokazalszy i zachowany w najlepszej formie. Ze względu na swoją wyjątkowość wpisany został na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.

Najciekawszym zabytkiem późnobarokowej architektury Dolnego Śląska jest Opactwo Cystersów w Krzeszowie. Budowla wykończona wspaniałymi kolumnami, rzeźbami, pilastrami i gzymsami o unikalnej formie. Na ołtarzu klasztornym znajduje się najstarszy obraz w Polsce malowany w stylu bizantyjskim. Jednak nie tylko budowle przyciągają turystów w region Dolnego Śląska. Rozległe lasy i jeziora, wzgórza morenowe, a przede wszystkim góry, są niewątpliwą atrakcją turystyczną. Przyjazny klimat, czyste, dziewicze środowisko, dostarcza wypoczywającym, wielu walorów widokowych oraz uzdrowiskowych. Na tych terenach znajduje się cała masa uzdrowisk: Kudowa Zdrój, Lądek Zdrój, Polanica Zdrój i wiele innych. W czystych mineralizowanych wodach swoje wytchnienie znajdują zmęczeni codziennością turyści. Na dziewiczo nietkniętych terenach przyrodniczych powstało wiele Parków Krajobrazowych, które przyciągają nas ciszą i różnorodnością flory i fauny.

Dla pasjonatów aktywnej turystyki, Dolny Śląsk ma również wiele atrakcji do zaoferowania. Poza skałkami wspinaczkowymi w Sudetach i Karkonoszach, można również odwiedzić jedną z największych jaskiń w Sudetach - Jaskinię Radochowską. Usytuowana na wysokości 465 m.n.p.m na południowym zboczu Bzowa. Długość jaskini to 502 metry o licznych, ciekawych niszach i zagłębieniach. We wnętrzu jaskini znajdują się trzy równoległe korytarze połączone ze sobą jednym poprzecznym. Najciekawszym miejscem pieczary jest Gotycka Komnata z podziemnym jeziorkiem.

Tagi: Karkonosze zabytki architektoniczne Zamek Książ Kościół Pokoju w Świdnicy Opactwo Cystersów w Krzeszowie uzdrowiska Sudety Jaskinia Radochowska

Data publikacji: 2009-06-04 | Liczba wyświetleń: 22598