Atrakcje turystyczne Lubelszczyzny

Zwiedzanie Lubelszczyzny należałoby zacząć od Lublina będącego stolicą województwa oraz jego największym miastem.

Lubelszczyzna jest krainą historyczną lokalizowaną na wschodzie naszego kraju w północno wschodniej Małopolsce. Jednak zdecydowana większość jej obszaru leży na terenie obecnego województwa lubelskiego. Zwiedzanie należałoby zacząć od Lublina będącego stolicą województwa oraz jego największym miastem. Miasto ma ciekawe ukształtowanie terenu – na zachodnim brzegu Bystrzycy jest wiele dolin, lessów oraz wzgórz. Natomiast wschodni brzeg jest dużo bardziej nudny z uwagi na nizinny krajobraz. Dużą zaletą Lublina jest bez wątpienia spora liczba obszarów z terenami zielonymi. Najstarszy i najsłynniejszy park to Park Saski istniejący już od 1837 roku dzięki motywacji inżyniera Feliksa Łodzia Bieczyńskiego. Nazwa Park Saski jednak istnieje dopiero od 1860 roku wzorem obiektu w Warszawie. Polecamy wybrać się do Parku Ludowego w Lublinie będącego największym powierzchniowo parkiem na terenie miasta. Park Akademicki natomiast jest celem wypoczynku wielu studentów jako, że Lublin jest miastem studenckim. Sporą atrakcją dla niektórych może się okazać fakt, iż po mieście poruszają się trolejbusy. Z kart historii Lublin zasłynął głównie z Unii Lubelskiej mającej przełomowe znaczenie dla historii państwa polskiego. Miejscem, które odwiedzić powinien każdy jest niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku. Przebywała tutaj zarówno ludność żydowska jak i jeńcy w przeważającej mierze rosyjscy. Do dnia dzisiejszego możemy oglądać wiele budynków, które się tutaj zachowały. Na uwagę zasługuje rzeźba wykonana przez jednego z obozowiczów przedstawiająca żółwia nakłaniająca więźniów do powolnej pracy na rzecz okupanta. Muzeum powstało tutaj już jesienią 1944 roku, więc w okresie, gdy trwała jeszcze wojna. Zamek Królewski w Lublinie istnieje prawdopodobnie już od XII wieku, natomiast wiek później obok niego pojawił się wybudowany w romańskim stylu donżon. Stanowi on jedną z większych atrakcji miasta z uwagi na swoją wiekowość. Niestety, jeżeli ktoś miał zamiar zwiedzić go od środka będzie zawiedziony, ponieważ nie jest to możliwe.

Drugim największym miastem tej krainy są Puławy liczące sobie około 50 tysięcy obywateli. Miejscowość znajduje się w zachodniej części województwa lubelskiego już na jego skraju. Miasto właściwie leży na skraju Niziny Mazowieckiej oraz Lubelszczyzny co dodatkowo zwiększa jego atrakcyjność. Podobnie jak w przypadku Lublina miasto posiada wiele różnego rodzaju parków oraz skwerów. Szczególnie godnym odwiedzenia miejscem jest Pałac Czartoryskich za którego początki istnienia uważa się drugą połowę XVII wieku. Obecnie pałac jest wpisany w krajowy rejestr zabytków co podwyższa znaczenie tego miejsca. Park wokół budowli zachwyca swoim bogactwem pod postacią różnorakich gatunków drzew. Polecamy zobaczyć, jak wygląda Brama Rzymska wybudowana w 1829 roku na podobieństwo rzymskiego Łuku Tytusa w Rzymie. Miasto jest słynne w Polsce przede wszystkim z zakładów azotowych, w których produkuje się najwięcej w kraju nawozów sztucznych. Ciekawym miejscem jest Pałac Marynki wybudowany w stylu klasycystycznym pod koniec wieku XVIII.

Świdnik jest miastem położonym zaledwie 10 kilometrów na wschód od Lublina. W miejscowości tej produkuje się śmigłowce oraz motocykle, w planach jest wybudowanie tutaj lotniska na potrzeby Lublina. Miasto należy do stosunkowo młodych o czym możemy się przekonać po liczbie zabytkowych budowli tutaj. Jednym z ciekawszych obiektów tutaj jest stara stacja kolejowa pochodząca z początku XX wieku. Szacuje się że obiekt ten należy do najstarszych użyteczności publicznej w Świdniku. Ponadto zlokalizowanych jest tutaj kilka zabytkowych willi zbudowanych z drewna, które polecamy odwiedzić.

Zwiedzania Lubelszczyzny nie możemy zakończyć nie odwiedzając Nałęczowa. Jest to znane w całym naszym kraju oraz zagranicą uzdrowisko. Jednym z najważniejszych zabytków jest Chata Stefana Żeromskiego, w której ów poeta pracował w okresie letnim. Polecamy udać się do Starych Łazienek i obejrzeć Stare Łazienki. Ciekawostką jest, że 18 września 2008 roku miał tutaj miejsce start V etapu Tour de Pologne 2008.

Tagi: Nałęczów Lubelszczyzna Lublin Park Saski Zamek Królewski w Lublinie Puławy Pałac Czartoryskich Świdnik

Data publikacji: 2009-01-15 | Liczba wyświetleń: 10908