Atrakcje turystyczne Mazur

Znane i kochane przez żeglarzy, ornitologów i poszukiwaczy przygód. Słynące z pięknych jezior, cennych zabytków i niezwykłych krajobrazów. Takie właśnie jest Pojezierze Mazurskie.

Mazury
fot. pixabay.com

Znane i kochane przez żeglarzy, ornitologów i poszukiwaczy przygód. Słynące z pięknych jezior, cennych zabytków i niezwykłych krajobrazów. Takie właśnie jest Pojezierze Mazurskie – jedna z najpiękniejszych i najbardziej fascynujących krain w Polsce. Tak chętnie odwiedzane przez turystów oferuje im wiele fantastycznych atrakcji turystycznych i nie tylko.

Co warto wiedzieć o tej niezwykłej krainie?

Jakie atrakcje turystyczne czekają na nas na Pojezierzu Mazurskim?

Pojezierze Mazurskie, zwane też popularnie Mazurami, jest rozległym obszarem, którego powierzchnia wynosi ponad 13 tysięcy kilometrów kwadratowych. Na tym dużym obszarze można wyróżnić aż siedem mniejszych regionów, które razem tworzą najsłynniejsze i najpopularniejsze wśród turystów pojezierze. Mazury to zatem takie krainy, jak:

  • Pojezierze Olsztyńskie,
  • Pojezierze Mrągowskie,
  • Kraina Wielkich Jezior Mazurskich,
  • Kraina Węgorapy,
  • Wzgórza Szerskie,
  • Pojezierze Ełckie,
  • Równina Mazurska.

Pojezierze Mazurskie zachwyca przede wszystkim swym krajobrazem. Można tu dostrzec wiele pamiątek po okresie zlodowacenia, jak wały wzgórz moren czołowych czy równiny sandrowe, obecnie porośnięte rozległymi lasami. 

Mazurskie jeziora

Mazury to jednak przede wszystkim jeziora i to one są tu najważniejsze. Te najbardziej popularne, a zarazem największe, to Śniardwy oraz Mamry. Jeziora te są kolejną pamiątką po wędrującym niegdyś przez polskie ziemie lądolodzie. Nie brak też na obszarze Pojezierza Mazurskiego szeregu innych, nieco mniejszych jezior. Część z nich to jeziora bezodpływowe, część to typowe jeziora rynnowe. Wszystkie składają się na niesamowity i fascynujący krajobraz, którym Mazury od lat kuszą letników. Jeziora te są jednocześnie idealnym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Sprzyjają nie tylko żeglarzom, ale i innym miłośnikom sportów wodnych. To oni stanowią największą grupę wśród gości zaglądających na ten teren.

Przyroda na Mazurach

Ciekawa przyroda na Mazurach to przede wszystkim lasy. Najważniejsze kompleksy leśne na terenie Pojezierza Mazurskiego to Puszcza Piska oraz lasy taborskie. Nie brak tu również ciekawych rezerwatów przyrody. Jednym z ciekawszych rezerwatów jest ten o nazwie „Sosny Taborskie” oraz rezerwat leśno – bagienny „Kudypy”. Rezerwat, w którym ochronie podlega żółw błotny to „Jezioro Orłowo Małe”, a warto podkreślić, że żółwie te są już w Polsce bardzo rzadkim gatunkiem.

Mazury to kraina, która z pewnością zachwyci miłośników sportów wodnych i miłośników przyrody, jednak to jeszcze nie wszystkie jej atrakcje. Krajobraz Pojezierza Mazurskiego również zasługuje na uwagę, a jego najpiękniejsze fragmenty również podlegają ochronie. I tak chroniona jest m.in. słynna wśród kajakarzy rzeka. Mowa tu oczywiście o Krutyni, która jest nie tylko jednym z najpiękniejszych szlaków wodnych w Polsce, ale także obszarem o wyjątkowo atrakcyjnym krajobrazie. Nic dziwnego, że jej obszar został objęty ochroną jako rezerwat krajobrazowy. Ten najpiękniejszy fragment Krutyni wraz z Jeziorem Krutyńskim z pewnością zasługuje na uwagę.

Zabytki na Mazurach

Na Mazurach warto poświęcić trochę uwagi również zabytkom, których na tym terenie jest dość sporo. Ciekawy jest Lidzbark Warmiński i znajdujący się w tym mieście zamek, równie ciekawa jest zabudowa znajdująca się w Morągu.  Inne atrakcje turystyczne tego obszaru to m.in. zabytki związane z historią wojskowości. Te najbardziej znane to „Wilczy Szaniec” w Gierłoży oraz słynna Twierdza Boyen w Giżycku.

Tagi: Lidzbark Warmiński Śniardwy Mamry Twierdza Boyen Kraina Wielkich Jezior Mazurskich Pojezierze Olsztyńskie Pojezierze Mrągowskie Kraina Węgorapy Pojezierze Ełckie Wilczy Szaniec Wzgórza Szerskie Równina Mazurska Puszcza Piska Krutynia

Data publikacji: 2016-07-09 | Liczba wyświetleń: 23628