Atrakcje turystyczne na Warmii i Mazurach

Mazury - to polska kraina 1000 jezior, która była w finale konkursu 7 Nowych Cudów Świata i od lat przyciąga do siebie tysiące turystów. Główną atrakcją Mazur jest ponad 2700 jezior, która mają powierzchnię większą niż 1 hektar.

Atrakcje turystyczne na Warmii i Mazurach
fot. Archiwum portalu Noclegownia.pl

Warmia i Mazury to bez wątpienia jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów i miłośników wakacyjnego aktywnego wypoczynku regionów naszego kraju. Jego największą atrakcją są oczywiście jeziora Pojezierza Mazurskiego, gdzie co roku roi się od miłośników żeglarstwa. Są one największe w Polsce, zaś szlaki wodne prowadzące łączącymi je rzekami są wyjątkowo długie i pozwalają na wiele dni żeglowania po kolejnych wodnych akwenach.

Warmia i Mazury to jednak nie tylko wspaniałe jeziora i wakacyjny wypoczynek na plażach i żaglówkach. Na terenie Warmii znajduje się bowiem wiele zamków i budowli gotyckich z czasów Zakonu Krzyżackiego. Oprócz słynnego zamku w Malborku są tutaj również inne wspaniałe budowle z tego okresu, które zawsze warto jest zwiedzić podczas wakacyjnych wycieczek. Warmia i Mazury to region bardzo rozległy, o wyjątkowych walorach przyrodniczych i wypoczynkowych. Nic dziwnego zatem, że dynamicznie rozwija się tutaj od lat baza noclegowa, zaś w miejscowościach położonych nad mazurskimi jeziorami oraz w pobliżu ważnych zabytków warmijskich organizowane są liczne festiwale kulturalne i inne imprezy, takie jak choćby festiwale folkowe.

Pojezierze Mazurskie co roku przeżywa prawdziwy najazd młodzieży, która garnie się do żeglarstwa. Niektórzy młodzi ludzie wracają tutaj co roku - nic dziwnego, gdyż tutejsza przyroda wprawia w zachwyt, zaś wypoczynek na Mazurach należy do najprzyjemniejszych w całej Polsce. Obok historycznego Krakowa, wspaniałych górskich krain Tatr czy Karkonoszy oraz plaż w helskich miejscowościach, właśnie Mazury są jednym z wymarzonych dla młodzieży wakacyjnych kierunków wycieczek.

Warmia i Mazury nie należą do najbogatszych regionów w naszym kraju, jednak właśnie dzięki turystyce ma szansę na stały rozwój. Z pewnością warto wybrać się na Pojezierze Mazurskie choć raz w życiu, choć może się wówczas okazać, że będziemy tam wracać bardzo często.

Na Mazury powinny nas przyciągać również imprezy, które się tam odbywają. Mrągowski Piknik Country jest już znany w całej Polsce. Co roku w Węgorzewie odbywa się Seven Festiwal, na którym będziemy mogli zobaczyć najlepszych rockowych artystów z Polski i ze Świata. Ełk z kolei przyciągnie nas muzycznym latem i niesamowitymi pokazami pirotechnicznymi, w których biorą udział sami mistrzowie (nazwa tej imprezy to Festiwal Ognia i Wody). Do pozostałych imprez organizowanych na terenie Mazur należą: Przystanek Olecko, Festiwal Szant w Giżycku i Hip Hop Festiwal w Ełku.

Poza wodą i muzyką na Mazurach będziemy mogli odwiedzić liczne cmentarze. Są to bardzo specyficzne miejsca, ponieważ ludzie mieszkający na Mazurach często chowali swoich bliskich na "domowych cmentarzach", które obecnie są typowymi gajami leśnymi. Łącznie jest ponad 3000 cmentarzy. Najbardziej charakterystyczny jest w Rapie. Rodzina Farenheidów postawiła tam grobowiec w kształcie piramidy. Do dnia dzisiejszego jest on zachowany w dobrym stanie i cały czas można go oglądać (zarówno od wewnątrz jak i zewnątrz).

Kolejnym ciekawym miejscem jest Gierłoż. Wilczy Szaniec (miejsce w pobliży Gierłoży) to tajna kwatera Hitlera. Do dnia dzisiejszego jest ona zachowana w dobrym stanie, a turyści, którzy chcą ją zobaczyć przybywają z całej Europy. Giżycka Twierdza Boyen, park miniatur w Gierłoży, most obrotowy w Giżycku, liczne zamki krzyżackie oraz jeziora takie jak Śniardwy, Mamry, Niegocin i Kanał Mazurski to tylko część atrakcji jakie znajdują się w krainie 1000 jezior. W sąsiedztwie Mazur znajduje się Warmia i Pojezierze Suwalskie, które również przyciągają nas do siebie wieloma atrakcjami. Żeby zwiedzić całe Mazury nie wystarczy nam jeden dzień. Warto jest zaplanować jakieś noclegi mazury i spędzić tam trochę więcej czasu. Noclegi mazury są dość tanią sprawą, a atrakcyjność tego regionu jest wręcz powalająca. Swoją wypowiedź mogę podsumować jednym zdaniem: "Mazury- Cud natury".

Warmia to atrakcyjny turystycznie region, gdzie wakacje spędzimy w wyjątkowo przyjemny sposób. Ogromna liczba szlaków turystycznych na terenie Warmii i Mazur -począwszy od szlaków historycznych, jak na przykład Europejski Szlak Gotyku Ceglanego, prowadzący pomiędzy zamkami i kasztelami na terenie Warmii, jak i wyjątkowo liczne malownicze szlaki turystyczne na Mazurach, stanowią idealne rozwiązanie na udane wakacje. Nawet jeśli żeglowanie nie jest naszym wymarzonym sposobem na spędzenie wakacji, przy położonych w pobliżu jezior kurortach znajdziemy liczne plaże, zaś w okolicznych lasach mnóstwo atrakcyjnych miejsc do wypoczynku. Warmia i Mazury to również region, gdzie wyjątkowo szybko rozwija się agroturystyka. Gospodarstwa agroturystyczne w tym regionie to nowa atrakcja, która już zdobyła bardzo dużą rzeszę zwolenników. W przyszłości ma szansę stać się jedną z sił napędowych tutejszego przemysłu turystycznego, pozwalając na rozwój wsi w całym regionie Warmii i Mazur. Poza gospodarstwami agroturystycznymi, wakacje na Mazurach spędzić można na licznych campingach, w pensjonatach oraz hotelach.

Data publikacji: 2015-10-01 | Liczba wyświetleń: 2260