Atrakcje turystyczne Pojezierza Gnieźnieńskiego

Pojezierze Gnieźnieńskie i jego obszar to bardzo ważny ze względów historycznych zakątek Polski, związany z jej początkami i rządami pierwszych Piastów.

Pojezierze Gnieźnieńskie
fot. By 1bumer (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Ten atrakcyjny region kusi turystów cennymi walorami przyrodniczymi oraz krajoznawczymi. Pojezierze Gnieźnieńskie i jego obszar to jednocześnie bardzo ważny ze względów historycznych zakątek Polski, związany z jej początkami i rządami pierwszych Piastów. Pojezierze to jest częścią większego, ciekawego regionu, czyli Pojezierza Wielkopolskiego, zaś jego granice wyznaczają z jednej strony - poznański przełom Warty, a z drugiej - Noteć.

Krajobraz polodowcowy

Podobnie jak Pojezierze Wielkopolskie również to to Gnieźnieńskie może pochwalić się krajobrazem polodowcowym. Można tu zatem zobaczyć i sandrowe równiny, i malownicze wzgórza morenowe. Te najciekawsze wzgórza morenowe można zobaczyć w okolicach Trzemeszna. Ważnym elementem krajobrazu Pojezierza Gnieźnieńskiego są oczywiście jeziora. Wśród nich najważniejszym jest Jezioro Gopło. Chętnie przybywają nad nie turyści, wabieni z jednej strony jego rozmiarami (to największe jezioro Pojezierza Gnieźnieńskiego), a z drugiej - legendą. Drugim popularnym wśród turystów jeziorem jest w tej części kraju Jezioro Biskupińskie, które również ma silny związek z początkami polskiej państwowości.

Zabytki Pojezierza Gnieźnieńskiego

Obszar Pojezierza Gnieźnieńskiego to również obszar wyjątkowo ciekawy dla miłośników zabytków i miejsc cennych z punktu widzenia historii. Najlepiej o wartości krajoznawczej tego regionu świadczyć może to, że na jego obszarze znajdują się tak ważne miejscowości, jak Biskupin oraz Gniezno. To również szereg innych miejsc, które związane są z władcami z dynastii Piastów. To Ostrów Lednicki oraz Kruszwica ze swą legendarną Krzywą Wieżą nad jeziorem Gopło oraz kolegiatą. To również piękne, romańskie kościoły, jak ten w Mogilnie i Strzelno, z wyjątkowo cenną romańską rotundą. Inną ważna atrakcją na tym obszarze jest Wielkopolski Park Etnograficzny, zaliczany do największych skansenów w całej Europie. Jedną z ciekawszych atrakcji mogą być Pobiedziska, gdzie znajduje się ciekawy Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego. To miejsce wyjątkowe zarówno ze względów krajobrazowych, jak i historycznych. Tu każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, zaś ci, którzy mieli przyjemność gościć już w tej okolicy mogą potwierdzić: tu nie można się nudzić nawet przy brzydkiej pogodzie.

Tagi: Gniezno Kruszwica Biskupin Pojezierze Gnieźnieńskie Jezioro Gopło Jezioro Biskupińskie Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Pobiedziska Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego

Data publikacji: 2016-10-16 | Liczba wyświetleń: 4889