Atrakcje turystyczne Pojezierza Iławskiego

Pojezierze Iławskie to kraina przyciągająca nie tylko miłośników przyrody i historii. Na turystów czeka tu wiele atrakcji. Panują tu świetne warunki do uprawiania różnych form turystyki.

Atrakcje turystyczne Pojezierza Iławskiego
fot. pixabay.com

Miłośnicy serii książek o przygodach Pana Samochodzika z pewnością wiedzą, że Pojezierze Iławskie to kraina pełna tajemnic i zagadek. Malownicze okolice jeziora Jeziorak pojawiały się nie raz na kartach książek pana Nienackiego, tworząc malowniczą scenerię dla zagadkowych wydarzeń. Ci, którzy wychowali się na książkach z serii "Pan Samochodzik" z pewnością odwiedzą miejscowość Jerzwałd. Tam znajduje się ciekawa izba pamięci, poświęcona Zbigniewowi Nienackiemu. Tam również zobaczyć można bardzo ciekawy ogród dydaktyczny oraz Ośrodek Okresowej Rehabilitacji Zwierząt Chronionych.

Jezioro Jeziorak to najdłuższe jezioro w Polsce, znane z urozmaiconej linii brzegowej. Na tym jeziorze znajduje się kilkanaście wysp, z których największa to Wielka Żuława. Cisza i spokój sprawiają, że wyspy te są ważnymi ostojami ptactwa wodnego, zaś specjalne rezerwaty ułatwiają ich ochronę. Jeziorak to jedno z wielu malowniczych jezior leżących na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego.

Drugi ważny park w tym regionie to Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich. Znajdująca się w jego granicach Dylewska Góra jest najwyższym wzniesieniem na całym Pojezierzu Mazurskim. Rzeźba terenu została ukształtowana przez lądolód, po którym pozostały malownicze, głębokie jary i wąwozy. W krajobrazie tutejszym spotkać można również liczne, choć niewielkie jeziorka polodowcowe. Turyści cenią ten obszar za to, że panują tu świetne warunki do uprawiania narciarstwa biegowego. Miłośnicy historii na terenie tego parku krajobrazowego najchętniej odwiedzają historyczne pole, na którym rozegrała się słynna bitwa pod Grunwaldem.

Miejscowości położone na terenie Pojezierza Iławskiego mają bogatą i ciekawą historię. Większość z nich do dnia dzisiejszego skrywa wiele tajemnic, które pobudzają wyobraźnię turystów. Spotkania z historią można rozpocząć od podążenia śladami Krzyżaków. Po nich zachowało się sporo cennych pamiątek. Jedna z cenniejszych znajduje się w miejscowości Sztum. Tutaj zachowała się XIV wieczna twierdza, będąca niegdyś zamkiem krzyżackim. Zamek ten był jednocześnie letnią rezydencją wielkiego mistrza. Inną atrakcją tego miasta są dość dobrze zachowane fragmenty dawnych murów miejskich oraz XVII wieczny kościół św. Anny. Druga ważną miejscowością związaną z Krzyżakami jest Ostróda, malowniczo położona nad Jeziorem Drwęckim. Zachował się tu średniowieczny układ urbanistyczny oraz dość spore fragmenty dawnych murów miejskich. Można tu również zobaczyć częściowo odbudowany zamek krzyżacki.

Z innych ważnych miejscowości położonych na Pojezierzu Iławskim na uwagę zasługuje Szymbark. Zobaczyć tu można zamek biskupi otoczony pięknym parkiem. Koniecznie udać należy się do Kamieńca i zobaczyć znajdujący się tam barokowy pałac. Gościł w nim sam Napoleon z Marysieńką, a wizyta ta miała miejsce tuż przed słynną wyprawą na Rosję w 1812 roku. Warto zaznaczyć, że Pojezierze Iławskie to kraina przyciągająca nie tylko miłośników przyrody i historii. Na turystów czeka tu wiele atrakcji. Panują tu świetne warunki do uprawiania różnych form turystyki: pieszej, rowerowej oraz konnej, a także różnych sportów: kajakarstwa, pływania, wędkowania.

Tagi: Jezioro Jeziorak Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego Ostróda Pojezierze Iławskie Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich Dylewska Góra Szymbark Sztum

Data publikacji: 2016-09-17 | Liczba wyświetleń: 2795