Austria dla miłośników architektury

Austria jest państwem niezmiernie bogatym architektonicznie.

Austria dla miłośników architektury
fot. leoks/shutterstock.com

Austria jest krajem Polakom dość dobrze znanym. Nie jest on na tyle od naszego kraju oddalony by nasi rodacy nie mogli pozwolić sobie na odwiedzenie tego wyjątkowo interesującego miejsca. Z możliwości wyjazdu do Austrii korzysta coraz więcej Polaków. Wyprawy te najczęściej jednak kojarzą się nam z urlopami zimowymi, podczas których aktywnie wypoczywa się na stokach narciarskich. Nie ma w tym nic dziwnego. Alpy austriackie są górami znacznie lepiej przygotowanymi do przyjęcia urlopowiczów pasjonujących się sportami zimowymi. Niestety nie możemy jeszcze w Polsce poszczycić się tak znakomitymi zimowymi kurortami, przygotowanymi stokami, licznymi kolejkami linowymi oraz wyciągami, z jakich z łatwością można korzystać w Alpach.

Istnieje jednak także inna, różnie interesująca strona kraju Austriaków. Austria jest bowiem państwem niezmiernie bogatym architektonicznie. Wręcz wypełnionym niesamowitymi zabytkami pochodzącymi z różnych epok i pozwalającymi przyjrzeć się z bliska poszczególnym stylom architektonicznym oraz zapoznać z interesującą historią kraju austriackiego.

Wygląd miast Austrii zachwyci miłośników zabytków oraz ciekawych okazów architektonicznych i rozwiązań urbanistycznych. Państwo to słynie przede wszystkim z budowli stylu barokowego, do których można zaliczyć liczne rezydencje, pałace, zamki, a także budowle o charakterze sakralnym i obronnym. Zauważalna jest tu jednak różnorodność architektoniczna i w związku z tym turyści mogą także zachwycić się budowlami epoki średniowiecznej, a także nowożytnej w stylu renesansowym.

Okres budownictwa barokowego w Polsce kojarzony jest przede wszystkim z monumentalnymi budynkami świątynnymi i innymi budowlami o charakterze religijnym. Austria natomiast słynie z rezydencji barokowych osób świeckich, szczególnie związanych z rodami cesarskimi. Turyści mogą więc zwiedzić pałace: Schönbrunn, Hofburg oraz Belweder, znajdujące się w samej stolicy kraju, Wiedniu. Te barokowe budowle wyrażają istotę tego stylu. Rezydencje są ogromne, przepięknie zdobione, otoczone idealnie prowadzonymi ogrodami. Wnętrza ich zachwycają barokowym przepychem, bogactwem kolorów i motywów charakterystycznych dla sztuki danego okresu.

Obok barokowego stylu, obecnego nie tylko w dużych rezydencjach, Austria proponuje swoim gościom także przepiękne zamki pochodzące z epoki średniowiecza oraz renesansowe. Najsłynniejszym z nich jest Schallaburg. Godne uwagi są także zamki Greillenstein i Rosenburg oraz zamek Grafenegg. Każdy z nich wyraża odrębny charakter, niektóre są typowo mieszkalne, inne obronne, posiadające spore dziedzińce służące odgrywaniu turniejów rycerskich.

Tagi: Alpy zamki pałace Wiedeń Austria Pałac Schönbrunn Schallaburg Greillenstein Rosenburg Grafenegg

Data publikacji: 2018-09-20 | Liczba wyświetleń: 1504