Atrakcje turystyczne w Bieszczadach

Najważniejsze atrakcje turystyczne w Bieszczadach to Tarnica, Połonina Wetlińska, Połonina Caryńska oraz jezioro Solińskie.

Bieszczady
fot. pixabay.com

Bieszczady to pasmo górskie rozciągające się między Przełęczą Łupkowską a Przełęczą Wyszkowską. Najwyższym szczytem Bieszczad jest ukraiński Pikuj - 1405 metrów, w polskiej części natomiast Tarnica - 1346 metrów. Pasmo dzieli się na: Bieszczady Zachodnie (na terenie Polski, Słowacji i Ukrainy) oraz Bieszczady Wschodnie (na terenie Ukrainy).

Na terenie Bieszczad znajduje się Bieszczadzki Park Narodowy. Park został utworzony w 1973 roku, zajmuje powierzchnię 29202 ha i jest trzecim co do wielkości parkiem narodowym w Polsce. Roślinność występująca na terenie parku to około 780 gatunków roślin naczyniowych, 250 gatunków mchów, 500 gatunków porostów i 1000 gatunków grzybów. Łączna długość szlaków turystycznych to 206 kilometrów, park odwiedza rocznie około 300 tysięcy turystów. Siedzibą dyrekcji parku są Ustrzyki Górne.

Atrakcje turystyczne w Bieszczadach:

  • Połonina Wetlińska - najdalej wysuniętą na zachód z połonin bieszczadzkich, najwyższy szczyt Roh (1255 m n.p.m) - niedostępny dla turystów, we wschodniej części znajduje się schronisko PTTK zwane Chatką Puchatka
  • Połonina Caryńska - znajduje się w sąsiedztwie Połoniny Wetlińskiej i jest od niej trochę wyższa, Połonina Caryńska jest doskonałym punktem widokowym
  • Jezioro Solińskie - raj dla miłośników żeglarstwa, największy sztuczny zbiornik wodny w Polsce z najdłuższą tamą
  • Tarnica - najwyższy szczyt polskiej części Bieszczad (1346 m n.p.m.)
  • Muzeum Przyrodnicze BdPN w Ustrzykach Dolnych - ekspozycje stałe znajdujące się w muzeum to: "Bieszczady dawniej i dziś", "Biologia i systematyka świata zwierząt", "Wybrane zagadnienia z paleontologii", "Geologia Bieszczadów na tle Karpat", "Geomorfologia, hydrologia, klimat i gleby Bieszczadów", "Plan ochrony Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuliny", "Flora i zbiorowiska roślinne oraz fauna Bieszczadów"
  • Skansen w Sanoku - największy skansen w Polsce, ma powierzchnię 38 ha

Data publikacji: 2007-12-22 | Liczba wyświetleń: 5359