Pojęcie spa zostało wylansowane w Ameryce, z myślą o stworzeniu luksusowych miejsc odnowy i relaksu, inspirację stanowiły kąpiele integracyjne hippisów.
Spa w czasach nowożytnych wiąże się z popularyzacją wodolecznictwa oraz modą na uzdrowiska, którą zapoczątkowało w XIV wieku belgijskie miasto o nazwie Spa, słynące z leczniczych źródeł. W 1991 r. pojęcie to zostało wylansowane w Ameryce, z myślą o stworzeniu luksusowych miejsc odnowy biologicznej i relaksu. Podobno inspirację stanowiły kąpiele integracyjne hippisów w latach 70.
Obecnie jest to jeden z najbardziej popularnych sposobów spędzania wolnego czasu w USA. Jak podaje Rzeczpospolita branża spa jest trzecim gigantem w Stanach Zjednoczonych, obok przemysłu samochodowego i spożywczego. Jest to także najbardziej kapitałochłonny, ale i najbardziej dochodowy segment hotelarstwa. Specjaliści szacują, że rynek sanatoryjny w Europie Środkowej będzie zdominowany przez komercyjne usługi spa. W Polsce, według różnych źródeł działa ok. 100 takich obiektów. Oferta salonów spa skierowana jest do ludzi zamożnych, gotowych zapłacić za weekend z zabiegami od 900-2000 zł.
Spa czyli zdrowie poprzez wodę pojawia się coraz częściej w towarzystwie pojęcia wellness, które stworzył w 1959 roku dr Halbert Dunn. Jest to popularny na świecie trend zalecający dążenie do równowagi pomiędzy zdrowiem fizycznym i psychicznym. Jednak w odróżnieniu od spa nurt ten jest bardziej złożony i opiera się na kilku aspektach: emocjonalnych, intelektualnych, towarzyskich, psychicznych i fizycznych. W praktyce wellness obejmuje takie elementy jak zdrowe odżywianie, utrzymywanie dobrej kondycji fizycznej, dbałość o relacje międzyludzkie i stan emocjonalny, umiejętność relaksu i zwalczania stresu, świadome oddychanie (hotelespa.quovadis.com).
Moda ta przywędrowała do Polski w latach 90. wraz z ośrodkami odnowy biologicznej, wzorowanymi na obiekty funkcjonujące już w Europie Zachodniej. I tak w pobliżu miejsca zamieszkania czy pracy możemy skorzystać z day spa, które oferują nam usługi upiększające, relaksujące i zdrowotne. Właściciele salonów zapewniają, że jest to doskonały sposób na odpoczynek i pielęgnację urody dla ludzi bardzo zajętych. Osoby spragnione kontaktu z naturą mogą oddawać się zabiegom w malowniczych okolicach poza miastem w hotelach spa. Renomą cieszy się Hotel Dr Ireny Eris na Wzgórzach Dylewskich na Mazurach, gdzie oprócz kompleksowych zabiegów pielęgnacyjnych twarzy i ciała, masaży, zabiegów wodnych i porad dermatologa, można miło spędzić czas na świeżym powietrzu. Spa lecznicze oferują zabiegi relaksacyjne w połączeniu z profesjonalną opieką medyczną. Specjalizują się w usługach rehabilitacyjnych takich jak fizykoterapia, laseroterapia czy elektrolecznictwo. Natomiast kąpiel w wodach mineralnych, gorących źródłach jest domeną uzdrowisk spa. W trosce o stan ducha i ciała wychodzą nam na przeciw gastro spa, zalecając zdrowe odżywianie i prawidłową dietę. Proponują one szereg zasad żywienia i przepisów na zdrowie.
Przyszłość spa zapowiada się obiecująco. Pojawiły się hair spa, relaksujące włosy i głowę, a także nail spa dla paznokci. Na świecie powstają spa antynikotynowe czy po traumach, bazujące na bogatym programie działań psychologicznych. Być może i u nas już niebawem tego rodzaju obiekty będą cieszyły się powodzeniem.
Artykuł z gazety polsko-niemieckiej REGION.
Data publikacji: 2007-12-05 | Liczba wyświetleń: 5447