Bydgoszcz największe miasto Kujaw

Bydgoszcz to nie tylko jedno z największych miast w Polsce, ale także jedno najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc w naszym kraju.

Bydgoszcz jest największym miastem województwa, przez miasto przepływają rzeka Brda oraz największa rzeka Polski Wisła. Miasto posiada w miarę czyste powietrze z racji otaczających je z każdej strony lasów. W niektórych lasach wytyczone są szlaki piesze i rowerowe, z których polecamy skorzystać by zaczerpnąć świeżego powietrza z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Bydgoszcz pochwalić się może największą i powierzchnią parków wśród miast Polski. Wszystko za sprawą Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku, który zajmuje powierzchnię 830 hektarów. To właśnie przyroda jest główną atrakcją turystyczną miasta - przybywa tutaj sporo turystów z różnych regionów naszego kraju. Puszcza Bydgoska zlokalizowana jest na południowym wschodzie Bydgoszczy. Puszcza to głównie lasy sosnowe, ale zdarzają się też drzewa liściaste: dęby, graby czy brzozy. W mieście jednym z ciekawszych zabytków jest Kanał Bydgoski zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku. Obecnie trwają starania o wpisanie kanału na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Natomiast Stare Miasto, czyli historyczne centrum Bydgoszczy ma do zaoferowania wiele ciekawych zabytków. Jest to bardzo atrakcyjne miejsce z powodu nietypowego położenia, tzn. rynek miasta ma kształt czworoboczny. Poza tym rzeka Brda jest również dosyć ciekawą atrakcją, a jej szum słyszany na rynku sugeruje, iż płynie ona dość blisko. Warto także odwiedzić Muzeum Miasta Bydgoszczy, gdzie poznamy historię tego pięknego miasta. Bydgoszcz jest starym miastem, gdyż za jego początki uważa się rok 1038.

Do Bydgoszczy przyjeżdża wielu miłośników tak zwanego "pruskiego muru", który był bardzo często stosowany w budowlach stawianych przez Prusaków po III Rozbiorze Polski. Niemieckie budownictwo XIX wieku sprawiło, że miasto zyskało miano "małego Berlina" z powodu bardzo podobnego budownictwa. Bardzo ciekawym miejscem jest tzw. Wenecja Bydgoska, której kamienice znajdują się tak blisko Brdy, iż miejsce to łudząco przypomina Wenecję. Poza tym bardzo ciekawym obiektem jest Gmach Poczty Głównej z końcówki XIX wieku.

Tagi: Bydgoszcz Kujawy rzeka Brda Puszcza Bydgoska Wenecja Bydgoska

Data publikacji: 2008-10-22 | Liczba wyświetleń: 4031