Dolina Pięciu Jezior w województwie zachodniopomorskim

Dolina Pięciu Jezior leży w odległości 7 kilometrów na południowy wschód od miejscowości Połczyn- Zdrój.

Jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc jest rezerwat przyrody "Dolina Pięciu Jezior", który powstał w grudniu 1987 roku. Rezerwat ten zajmuje powierzchnię 228,78 ha i położony jest w województwie zachodniopomorskim.

"Dolina Pięciu Jezior" leży w odległości 7 kilometrów na południowy wschód od miejscowości Połczyn-Zdrój. Warto dodać także, że rezerwat ten położony jest w Drawskim Parku Krajobrazowym, w obszarze chronionego krajobrazu: Pojezierze Drawskie. Głównym celem, dla którego został założony rezerwat jest przede wszystkim ochrona zachowanej formy morfologicznej Pojezierza Drawskiego, które charakteryzuje się niezwykle bogatą szatą roślinną, wspaniałymi kompleksami leśnymi oraz zbiornikami wodnymi i niskimi torfowiskami. Na terenie rezerwatu "Dolina Pięciu Jezior" znajduje się wiele stanowisk chronionych roślin. Dolina Pięciu Jezior stanowi część tak zwanej Szwajcarii Połczyńskiej i jest jednym z najpiękniejszych zakątków województwa zachodniopomorskiego.

Warto wiedzieć o tym, że rezerwat obejmuje głęboką dolinę polodowcową o długości 4 kilometrów, a jej strome zbocza wznoszą się na wysokość od 30 aż do 55 metrów nad dno dolny. W obrębie owej doliny położonych jest pięć niewielkich jezior: Krzywe (Górne), Krąg (Okrągłe), Długie, Głębokie oraz Małe. Wszystkie pięć jezior zajmują teren o łącznej powierzchni 46,52 ha. Brzegi jezior porasta przede wszystkim bagienna roślinność, znaczną część zajmują także niskie torfowiska, które nadają całemu otoczeniu niezwykłego uroku. Warto pamiętać także o tym, że przez wszystkie pięć jezior przepływa rzeka Drawa, której źródła leżą w regionie Jeziora Krzywego. Na terenie rezerwatu znajduje się wiele objętych ochroną gatunków roślin: orlik pospolity, wawrzyn wilczełyko, marzanka wonna oraz konwalia majowa.

Tagi: Szwajcaria Połczyńska Drawski Park Krajobrazowy Dolina Pięciu Jezior Połczyn Zdrój Pojezierze Drawskie

Data publikacji: 2009-07-13 | Liczba wyświetleń: 10017