Dolnośląskie uzdrowiska

Dolnośląskie uzdrowiska, mają niepowtarzalny mikroklimat dla relaksujących się u ich źródeł turystów.

Dolnośląskie uzdrowiska, mają niepowtarzalny mikroklimat dla relaksujących się u ich źródeł turystów. Wody zdrojowe niezwykle bogate w mikroelementy, wspomagają leczenie wielu dolegliwości, takich jak reumatyzm, choroby serca i krążenia, nerwobóle oraz dolegliwości związane z układem trawiennym. Od dawna bowiem wiadomo, że woda wypływająca z serca gór drąży w ich skałach tunele zabierając ze sobą mikroelementy i wzbogaca się o dwutlenek węgla. W ten oto sposób wiele miejscowości w okolicach Dolnego Śląska posiada życiodajne, bogate w minerały źródła.

W Sudetach u podnóża Gór Bystrzyckich, niezwykle malowniczo rozciąga się przepiękna, położona w nasłonecznionej dolinie, miejscowość Długopole Zdrój. Otoczona gęstymi lasami, posiada ten wyjątkowy mikroklimat, łagodny. Śródgórski o niskiej agresywności bodźcowej. Ta ciekawa miejscowość nad Nysą Kłodzką, jest miejscem, do którego często zaglądają kuracjusze z całego świata. Najczęściej z uzdrowisk Długopola korzystają kobiety po mastektomii, osoby ze schorzeniami wątroby, chorób dróg żółciowych i niewydolności jelit.

Z kolei Duszniki Zdrój to interesująca osada z zabudową barokowo-renesansową. Centrum miasta połączone jest z ośrodkami wypoczynkowymi, zacienionymi zielonymi alejkami. Łagodny górski klimat, posiada właściwości antyalergiczne.

W Kotlinie zwanej Obniżeniem Kudowskim, znajduje się jedna z najciekawszych miejscowości uzdrowiskowych Dolnego Śląska - Kudowa Zdrój. Jej atlantycki, niezwykle łagodny klimat, jest jednym z najzdrowszych w Sudetach.

U stóp majestatycznego szczytu Śnieżnika, rozciąga się wyjątkowo malownicza okolica Lądka Zdroju, od lat przyciągającego w swoje granice, kuracjuszy i turystów. To krajobrazowo ciekawe, otoczone zielenią zdrojową, miasto jest niezwykle atrakcyjne dla osób z chorobami ruchu i reumatycznymi. Niebywale sławne są masaże perełkowe w wodach termalnych jego uzdrowisk.

Na łagodnych zboczach Gór Bystrzyckich i Stołowych, u wylotu Piekielnej doliny leży Polanica Zdrój, słynąca z życiodajnych źródeł, niezwykle smacznej wody-szczawowej o dużej zawartości minerałów w tym wapnia. Wyjątkowo ciekawe usytuowanie centrum miejscowości, nadało jej przydomek "kwitnący ogród". W Polanicy ze źródeł zdrojowych korzystają kuracjusze z dolegliwościami żołądkowymi, układu krążenia i nerwicami. Spacerując po Parku Zdrojowym, można popijać ten życiodajny lek, jakim jest bogata woda Polanickich źródeł.

Pomiędzy Pogórzem Wałbrzyskim, u podnóża Gór Sowich, leży kolejna miejscowość uzdrowiskowa Jedlina Zdrój. Klimat tego miejsca, górski i łagodny, modyfikowany przez okoliczne lasy. Wody z Jedlinowskich źródeł są smaczne lekko słonawe i lekko gazowane, termalne i borowinowe. W uzdrowiskach prowadzi się zabiegi dla osób z dolegliwościami układu oddechowego, układu moczowego, układu narządu ruchu i przemiany materii.

Słynące z ciepłych źródeł Cieplice Zdrój, to malownicza miejscowość u stóp Karkonoszy. Wody źródeł Cieplic są niskozmineralizowane i wysokozasadowe, ich właściwości lecznicze znane już były w okresie panowania królów polskich. Uzdrowiska świadczą usługi w zakresie neurologii, ortopedii, osteoporozy, urologii, a nawet okulistyczne.

Czerniawa Zdrój to miejscowość o łagodnym górskim klimacie, wchodząca w skład miasta Świeradów Zdrój. Położenie miasta w otoczeniu wysokich szczytów wpłynęło na wyjątkowo łagodny klimat otoczenia, nasączony ozonem wchodzącym w skład wdychanego powietrza. Takie warunki klimatyczne przyczyniły się do rozwoju uzdrowisk leczących schorzenia górnych dróg oddechowych, najczęściej u dzieci. Wody czerniackie bogate w żelazo są naturalnym preparatem leczniczym.

Data publikacji: 2009-05-26 | Liczba wyświetleń: 3840