Dowspuda i ruiny neogotyckiego pałacu Paców

Główną atrakcją Dowspudy są z całą pewnością ruiny neogotyckiego pałacu Paców, który został wybudowany w latach 1820 - 1827.

Dowspuda, ruiny neogotyckiego pałacu Paców
fot. Przemyslaw Wasilewski/shutterstock.com

Dowspuda jest położoną w województwie podlaskim wsią, która znajduje się nad słynną rzeką Rospudą. Rzeka ta jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Główną atrakcją miejscowości są z całą pewnością ruiny neogotyckiego pałacu Paców, który został wybudowany w latach 1820 - 1827. Został on zaprojektowany przez włoskiego architekta Piotra Bosio, po krótkiej przerwie budowa była kontynuowana pod okiem Henryka Marconiego, który również był włoskim architektem. Warto wspomnieć o tym, że samo urządzenie oraz dekoracja wnętrz trwała aż cztery lata.

Ta wspaniała, dwukondygnacyjna budowla składała się z korpusu głównego, w którego narożnikach wybudowano cztery smukłe wieżyczki, natomiast węższe skrzydła boczne uwieńczone zostały ośmiobocznymi pawilonami. Nad korpusem wznosiła się nadbudówka na szczycie, której znajdowała się attyka oraz pinakle. Przednią część zdobił mocno wysunięty portyk, pełniący przede wszystkim rolę podjazdu. Na frontowej elewacji znajdowały się prawdopodobnie rzeźby królów polskich, których autorem był włoski rzeźbiarz Carl Aurelii.

Pałac ten został ostatecznie rozebrany w roku 1867, a do dnia dzisiejszego zachował się wyłącznie portyk oraz jedna wieża, nazywaną "bocianią". Zdaniem miejscowej ludności ocalała ona właśnie dlatego, że znajdowało się na niej bocianie gniazdo. Należy podkreślić, że w latach 1996-2004 na terenie ruin wspomnianego wcześniej pałacu odbywał się Festiwal Kultury Celtyckiej, który zainspirowany był przeszłością hrabstwa Dowspuda.

Warto pamiętać także o tym, że w roku 1816 w Dowspudzie otworzono wytwórnię machin, która zajmowała się produkcją młockarni, pługów oraz młynków do wyrobu kasz i mąk. Nic więc dziwnego, że ta niewielka miejscowość jest chętnie odwiedzana przez turystów, którzy mogą tutaj poczuć ducha minionych epok.

Tagi: Dowspuda ruiny pałacu Paców Rospuda

Data publikacji: 2009-07-18 | Liczba wyświetleń: 2581