Ekoturystyka w Polsce

W ostatnich latach w naszym kraju coraz większą popularnością cieszy się ekoturystyka, która jest podróżowaniem przyjaznym środowisku.

W ostatnich latach w naszym kraju coraz większą popularnością cieszy się ekoturystyka, która jest podróżowaniem przyjaznym środowisku. Ten rodzaj turystyki najczęściej odbywa się na obszarach, które obfitują w różnorodne atrakcje przyrodnicze oraz krajobrazowe. Zdaniem specjalistów od takiej turystyki, posiada ona trzy najważniejsze cechy: jest formą aktywnego zwiedzania obszarów o wybitnych walorach kulturowych i przyrodniczych, dostarcza środków finansowych, które wspomagają skuteczną ochronę wartości dziedzictwa przyrodniczego. Trzecią i najważniejszą cechą ekoturystyki jest to, że strzeże ona harmonii ekosystemów przyrodniczych. Warto pamiętać także o tym, że ekoturystyka obejmuje bardzo różne rodzaje turystyki, do których należy turystyka krajoznawcza, wypoczynkowa oraz przygodowa. W Polsce znajduje się wiele pięknych miejsc, które wyróżniają się szczególnymi wartościami przyrodniczymi.

Jednymi z takich miejsc są znajdujące się na terenie naszego kraju Parki Narodowe, których zwiedzanie regulowane jest szczególnymi przepisami, które mają na celu zapobiegnięcie negatywnym oddziaływaniom na przyrodę. W takich miejscach ruch turystyczny odbywa się jedynie w wyznaczonych terenach. Zwiedzając park narodowy można poszerzyć także swoją wiedzę przyrodniczą uczestnicząc w różnego rodzaju przedsięwzięciach edukacyjnych. Decydując się na taką formę turystyki warto wcześniej zorientować się, jakie cenne obiekty przyrodnicze oraz atrakcje znajdują się w okolicy, ponieważ dzięki temu nie ominie się wielu ciekawych miejsc. W ramach ekoturystyki można zwiedzić także znajdujące się w Polsce ogrody zoologiczne i botaniczne, w których można zobaczyć wiele niezwykle interesujących okazów roślin i zwierząt, których bardzo często nie można zobaczyć w naturalnym środowisku.

Tagi: ekoturystyka

Data publikacji: 2009-06-29 | Liczba wyświetleń: 7568

Podobne artykuły