Góra Cisowa - Góra Rowelska - Góra Krzemieniucha

Góra Cisowa, Góra Rowelska, Góra Krzemieniucha to najbardziej znane i popularne wzniesienia na terenie Suwalszczyzny.

Góra Cisowa jest bardzo często nazywana także "Suwalską Fudżijamą" i jest wzniesieniem utworzonym przez morenę czołową. Ten symboliczny punkt Suwalszczyzny liczy sobie 256 metrów n.p.m.

Góra ta znajduje się na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowgo, nieopodal wsi Gulbieniuszki. Jej cechą charakterystyczną jest kształt, który przypomina stożek krateru wulkanu. Góra Cisowa jest doskonałym punktem widokowym na teren całego Parku, ponadto rozpościera się stąd wspaniała panorama Zagłębienia Szeszupy, którego dno pokryte zostało licznymi jeziorami. Jest to z pewnością jedno miejsc, które warto zobaczyć.

Najwyższym wzniesieniem województwa podlaskiego jest Góra Rowelska o wysokości 298,1 metra. Góra ta jest rozległym wzgórzem o stosunkowo stromych oraz wysokich zboczach.

Najwyższa część góry jest bezleśna i dość płaska, a szczyt, który został usypany z kamieni bardzo słabo wyróżnia się w terenie. Całe wzgórze otoczone jest wiatrakami elektrowni. Góra Rowelska znajduje się na południe od miasta Wiżajny a z jej szczytu można obserwować widoki na miasteczko, jezioro oraz pobliskie pola i łąki. W przypadku dobrej widoczności można dojrzeć Puszczę Romincką, Góry Sudawskie, a także dolinę Rowelską.

Drugim co do wielkości wzniesieniem na Suwalszczyźnie jest Góra Krzemieniucha, o wysokości 288 metrów n.p.m. Jest to jednocześnie najwyższe wzniesienie, jakie znajduje się na Pojezierzu Suwalskim. Na szczycie góry znajduje się niewielka kapliczka oraz wysoki krzyż, przy którym leży tajemniczy kamień.

Całe wzniesie jest moreną czołową, pozostałością po ostatnim zlodowaceniu. Ze szczytu Krzemieniuchy roztacza się rozległa panorama doliny Czarnej Hańczy, jeziora Okmin oraz Suwałk. Podczas I wojny światowej góra ta była miejscem wielu krwawych bitew, między innymi ze względu na jej strategiczne położenie.

Tagi: Góra Cisowa Góra Rowelska Góra Krzemieniucha Suwalski Park Krajobrazowy Góry Sudawskie Pojezierze Suwalskie

Data publikacji: 2009-07-18 | Liczba wyświetleń: 10080