Góry Bystrzyckie - Torfowisko pod Zieleńcem

Podzielone na trzy części torfowisko stanowi niezwykle unikatowe miejsce pod względem przyrodniczym i geologicznym.

W trudno dostępnych terenach Gór Bystrzyckich, na europejskim dziale wodnym pomiędzy Bystrzycą Dusznicką, jako dopływie Morza Bałtyckiego, a Dziką Orlicą, stanowiącą dopływ Morza Północnego. Ten niezwykły w swoim wyjątkowym klimacie teren położony 760 metrów nad poziomem morza, jest niezwykłą atrakcją turystyczną i przyrodniczą. Ze względu na swój niepowtarzalny urok Torfowisko Zieleńca porównywane jest do tajgi syberyjskiej bądź tundry arktycznej.

Podzielone na trzy części torfowisko stanowi niezwykle unikatowe miejsce pod względem przyrodniczym i geologicznym. Nieprzepuszczalne skały i duża ilość opadów pozwoliło na porost unikatowej roślinności torfowej. 270 hektarowe uroczysko stanowią trzy części: wypiętrzona część północna tworzy torfowisko wysokie, w środkowej wysokie torfowisko ma charakter przejściowy. Obie te części stanowią Topielisko, a trzecia nazwana została Czarne Bagno.

Tutejszą niezwykłą przyrodę można zwiedzać poprzez szlak turystyczny z wieża widokową prowadzący z Zieleńca do Polanicy. Ważne jest aby poruszać się tylko po wyznaczonych szlakach wiodący przez mostki i kładki, gdyż niebezpieczeństwo wsiąkniecie w bagno jest tam naprawdę mocno realne. Kilka ciekawie zorganizowanych ścieżek turystycznych. Niezwykłość tego miejsca odkryto w 1919 roku i otoczono wyjątkową troską nadając mu miano rezerwatu przyrody. Wyjątkowość i unikatowość tego rezerwatu pokazuje ilość odnajdywanej tu roślinności ptactwa i owadów.

Miąższ torfu sięga grubością do 8 m, Na bagniskach odnaleźć można sosnę błotną czy brzozę karłowatą. Żurawina błotna i borówka bagienna oraz liczne roślinki drapieżne. Kilka odmian ciekawych owadów mających swoje siedlisko tylko i wyłącznie na terenie rezerwatu Zieleńca.

Tagi: Góry Bystrzyckie Torfowisko pod Zieleńcem

Data publikacji: 2009-06-04 | Liczba wyświetleń: 2988