Grywałd - pienińska wieś i jej atrakcje

Cichy i spokojny Grywałd, dzięki pięknej okolicy oraz sielskiej atmosferze, stał się w ostatnich latach popularną miejscowością wypoczynkową.

Pieniny
fot. By Jakub Perlikowski (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl], via Wikimedia Commons

W niewielkiej odległości od popularnego i chętnie odwiedzanego Czorsztyna znajduje się niewielka miejscowość o charakterze letniskowym. To Grywałd, znany miłośnikom drewnianej architektury z pięknego kościółka.

Położony w dolinie potoku Lubań Grywałd jest doskonałą bazą wypadową dla miłośników górskich wycieczek. Położony pomiędzy Pieninami i Gorcami zachęca do poznawania tych grup górskich i odkrywania ich najbardziej malowniczych zakątków. Nie brak w okolicy ciekawszych szlaków turystycznych, zaś bliskość Krościenka i Czorsztyna zapewnia szereg atrakcji przybywającym tu letnikom. Mieszkańców tej wsi zwykło się określać mianem górali pienińskich, zaś ich ciekawa kultura oraz sztuka wzbudzają powszechne zainteresowanie.

Ma też Grywałd długą i ciekawą historię. Pierwsze wzmianki o wsi pojawiły się już w XIV wieku, zaś nazwa osady podkreślać może jej związki z osadnikami niemieckimi. Wiadomo, że już w okresie średniowiecza mieszkańcy Grywałdu posiadali własną parafię, zaś panami wsi byli przedstawiciele rodu Grywalskich. Dziś dawna osada znachorów i czarowników przemienia się w sympatyczne letnisko, w którym można wypocząć w ciszy i spokoju.

Najcenniejszym zabytkiem, jakim może pochwalić się Grywałd, jest drewniany kościółek - wyjątkowo cenny przykład drewnianej architektury sakralnej. Wzniesiony na przełomie XV i XVI stulecia zachwyca swą skromnością, niewielkimi wymiarami oraz wyjątkowo piękną sylwetką. Nie bez powodu został on zaliczony w poczet najpiękniejszych kościółków drewnianych na terenie Karpat. Dość masywna, kwadratowa wieża stała się najbardziej charakterystycznym elementem tej budowli. Warto zajrzeć do jego wnętrza, w którym na szczególną uwagę zasługuje polichromia. Wykonana w początkach XVII wieku jest pięknym przykładem sztuki góralskiej. Najcenniejszym elementem wyposażenia kościelnego wnętrza jest jednak tryptyk. Można go podziwiać w ołtarzu głównym.

Cichy i spokojny Grywałd, dzięki pięknej okolicy oraz sielskiej atmosferze, stał się w ostatnich latach popularną miejscowością wypoczynkową. Prężnie rozwija się tu agroturystyka, zaś chętnych na spędzenie urlopu w tym zacisznym zakątku przybywa z każdym rokiem.

Data publikacji: 2016-12-10 | Liczba wyświetleń: 4495