Jaskinia Niedźwiedzia - cud natury w Sudetach

Jaskinia Niedźwiedzia jest najdłuższą i jedną z najgłębszych jaskiń w rodzimych Sudetach.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie - stalaktyty
fot. By Jacek Halicki (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl], via Wikimedia Commons

Jaskinia Niedźwiedzia to bez wątpienia cud natury, który naprawdę warto zobaczyć. Położona jest w północnej części masywu Śnieżnika niedaleko Kletna, na prawym zboczu Doliny Kleśnicy, w górze Stromej (1166 metrów nad poziomem morza). Jaskinię odkryto całkiem przypadkowo w 1966 roku na skutek odstrzałów w kamieniołomie, gdzie wydobywano marmur. Powstała ona w soczewie przeobrażonych wapieni, a początek procesu jej kształtowania datuje się na około 50 milionów lat temu.

Jaskinia Niedźwiedzia jest najdłuższą i jedną z najgłębszych jaskiń w rodzimych Sudetach. Wszystkie znajdujące się tu korytarze osiągają łącznie długość 2,5 km i biegną na trzech poziomach. Niestety turystom do zwiedzania udostępniony jest tylko jeden poziom – średni liczący około 500 metrów. Pozostałe partie w większości są niedostępne dla człowieka. Te pozostałe dwa, które są mogą oglądać tylko naukowcy i geolodzy.

Wyprawa do tej jaskini to niezwykła przygoda w trakcie której można podziwiać piękne i niesamowite formy naciekowe, zatopionego 50 lat temu nietoperza, zaklinowany 13 tysięcy lat temu szkielet niedźwiedzia i wiele innych. W trakcie trasy odwiedza się m.in.: Salkę Nietoperzy (zamieszkuje ją kilkaset tych ssaków), Szczelinę nad Progiem Ryżowym, Salę Lwa Jaskiniowego (znajduje się tu stanowisko paleontologiczne), Biwak (dawniej obozowali tu mieszkańcy jaskini), Korytarz Człowieka Pierwotnego, Korytarz Mis Martwicowych (znajdują się w nim niezwykłe formy naciekowe), Korytarz Stalaktytowy (wspaniałe miejsce, niesamowite bogactwo nacieków), Salę Pałacową (uznawaną za najpiękniejszą komorę w jaskini.), Zaułek Heliktytowy, Zaułek Kaskad, itd.

Podziemna trasa turystyczna wytyczona dla turystów jest odpowiednio przystosowana i oświetlona. Czas przejścia trasy wynosi około 45 minut w trakcie, których nie można dotykać szaty naciekowej ani robić zdjęć. Poza tym każda zwiedzająca grupa nie może przekroczyć liczby 15 osób i co istotne wskazana jest rezerwacja telefoniczna miejsc (nr tel. 074/814 12 50).

Data publikacji: 2008-07-21 | Liczba wyświetleń: 6960