Jaskinia o kilku nazwach - Jaskinia Nietoperzowa, Jaskinia Biała, Jaskinia Księża, Jaskinia Jerzmanowicka

W jaskini na szczególna uwagę zasługują kotły wirowe, znajdujące się na bocznych ścianach jaskini, ich rzeźba jest zachowana w bardzo naturalny sposób.

Jaskinia Nietoperzowa jest jedną z niewielu polskich jaskiń która posiada wiele nazw. Oprócz przydomku Nietoperzowa, zwykło się na nią także mówić Jaskinia Biała, Jaskinia Księża czy także Jaskinia Jerzmanowicka, z czego ten ostatni zasługę swoją ma poprzez położenie owej jaskini. No właśnie, jak już jesteśmy przy położeniu, warto by było napisać gdzie ta jaskinia, ten dowód piękna naturalnej przyrody polskiej, znajduje się, gdzie można go podziwiać i napawać swoją dusze jej pięknem. Jaskinia Nietoperzowa jest częścią Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskiej. Jest to jeden z mniej znanych parków krajobrazowych, kto wie czy nie jest on jedyny w swoim rodzaju, właśnie pośrednio poprzez ową jaskinię. Jaskinia Nietoperzowa jest częścią Doliny Będkowskiej, a ta zaraz znajduje się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Te rejony każdy Polak powinien już kojarzyć, właśnie, przede wszystkim z pięknych naturalnych i nie skażonych przemysłem i techniką, terenów ziem polskim. Mimo że w XIX w został na tym terenie utworzony Ośrodek Przemysłowy, dość duży bo ciągnący się od Katowic po Kraków, to teren ten na szczęście został pominięty, przez co została stworzona naturalna bariera. Może jednak teraz kilka zdań o samej jaskini. W jaskini na szczególna uwagę zasługują kotły wirowe, znajdujące się na bocznych ścianach jaskini, ich rzeźba jest zachowana w bardzo naturalny sposób, a do tego jeszcze ten piękny wodospad naciekowy, coś pięknego. Legenda głosi że jeden z poszukiwaczy i odkrywców Jaskini Nietoperzowej natrafił w tej jaskini na zbiorowisko przeszło 4000 kłów niedźwiedzia jaskiniowego, ba, co więcej, podobno owe kły można znaleźć także jeszcze dzisiaj w różnych zakątkach jaskini.

Tagi: Jaskinia Nietoperzowa Jaskinia Biała Jaskinia Księża Jaskinia Jerzmanowicka Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskiej Dolina Będkowska

Data publikacji: 2008-10-10 | Liczba wyświetleń: 4458

Podobne artykuły