Jeziorka Duszatyńskie w Bieszczadach

Jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Bieszczadach są Jeziorka Duszatyńskie.

Jeziorko Duszatyńskie-Górne
fot. By Janmad (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons

Jednym z najpiękniejszych rejonów Polski są Bieszczady. To właśnie ten atrakcyjny zakątek naszego kraju jest tak mało popularny wśród turystów. Jednak dzięki temu wciąż możemy podziwiać przepiękne rejony, których jeszcze nie zmienił człowiek.

Powstanie Jeziorek Duszatyńskich

Jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Bieszczadach są Jeziorka Duszatyńskie. Są to dwa jeziora osuwiskowe, które znajdują się w pobliżu wsi Duszatyn. Są to zachodnie zbocza Chryszczatej, które charakteryzują się bardzo pięknymi zakątkami. Warto wiedzieć, iż jeziorka powstały na skutek oderwania się wspomnianego zbocza. Miało to miejsce w 1907 roku, kiedy to powstało osuwisko, które zatamowało odpływ potoku Olchowatego. Tym samym zostały stworzone naturalne zapory. Należy pamiętać, iż przyczyną osunięcia się zbocza były nadmierne opady, podczas wiosennych roztopów. Na skutek przemian, jakie naturalnie zachodziły na tym terenie, w 1957 roku utworzono rezerwat przyrody. Obejmował on powierzchnię 2,2 hektara i przyjął nazwę "Zwiezło".

Charakterystyka oraz ciekawostki

Warto wiedzieć, iż osuwisko zostało uznane za jedno z największych, dotychczas rozpoznanych w polskich Karpatach. Zajmuje również drugie miejsce pod względem wielkości. Mamy możliwość wyróżnienia w jego topografii trzech części. Jest to nisza, rynna oraz jęzor osuwiska.
Z popularnym osuwiskiem związanych jest kilka ciekawostek. Warto wiedzieć, iż w głębi jeziorek na tym terenie w wyniku butwienia resztek roślinności oraz drewna powstają gazy, które w zimie możemy obserwować jako charakterystyczne wybuchy. Zazwyczaj przybierają postać fontanny wody, która pojawia się w miejscu, gdzie doszło do przerwania pokrywy lodowej. Kolejną ciekawostką jest fakt, iż w wodach jeziorek, które powstały z osuwiska, ostatnimi czasy odkryto nowy endemit, który dotąd nie był w Polsce znany. Jest to nowy gatunek wodopójki, którego łacińska nazwa brzmi Neumania callosa. Występują tam również inne, rzadkie okazy.

Popularne legendy

Warto wiedzieć, iż z omawianymi jeziorkami związane są bardzo liczne legendy. Jedna z nich głosi, iż jest to miejsce zaczarowane, ponieważ powstanie jezior wiązało się z działaniem diabła. Według legendy wspomniany diabeł rzucił kulę ognistą, która uczyniła wielkie spustoszenie na tym terenie. Z kolei inna legenda mówi, iż spowodowanie osunięcia się terenu było przyczyną uderzenia meteorytu. Należy również pamiętać, iż gwałtowne osunięcie się ziemi było dla mieszkańców ogromnym szokiem, podejrzewali nawet, iż jest to apokalipsa. Z tego powodu pośpiesznie udali się do cerkwi, aby prosić Boga o przebaczenie. Jedna z legend również mówi o tym, iż podczas ucieczki mieszkańcy usłyszeli bicie dzwonów kościelnych, które na skutek trzęsącej się ziemi same wprawiły się w ruch.

Jeżeli pragniemy odpocząć z dala od cywilizacji, Bieszczady są najlepszym miejscem. Z pewnością urokliwe zakątki oraz piękno bieszczadzkiej przyrody przyczynią się do naszego relaksu oraz całkowitego wyciszenia. Tym samym pełni sił powrócimy do swoich codziennych obowiązków.

Tagi: Bieszczady Jeziorka Duszatyńskie

Data publikacji: 2015-09-21 | Liczba wyświetleń: 2525