Karkonosze szlaki turystyczne

Karkonosze wyróżniają się spośród wszystkich pasm górskich Sudetów największą ilością dobrze przygotowanych szlaków turystycznych.

Karkonosze szlaki turystyczne
fot. Archiwum portalu Noclegownia.pl

Bez wątpienia najbardziej rozpoznawalnym symbolem Karkonoszy jest Śnieżka. Ten wznoszący się na wysokość 1603 metrów nad poziomem morza szczyt w charakterystyczny sposób góruje nad całym pasmem. Śnieżka jest również największą atrakcją turystyczną tego regionu a szlaki turystyczne prowadzące na szczyt są najbardziej oblegane przez turystów. Najwyższy szczyt Karkonoszy jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów i niezależnie od pory roku zawsze na szlakach spotkamy sporą grupę wędrujących amatorów pieszych wycieczek po górach. Można nawet odnieść wrażenie, że wszyscy zmierzają w to samo miejsce bowiem inne szlaki turystyczne w porównaniu do tych prowadzących na Śnieżkę świecą pustkami. Tymczasem Karkonosze to nie tylko Śnieżka ale również wiele kilometrów ciekawych ale często nieznanych i niedocenianych szlaków turystycznych.

Ścieżka nad Reglami

Jednym z ciekawszych szlaków turystycznych w Karkonoszach jest Ścieżka nad Reglami. Szlak oznaczony jest kolorem zielonym, biegnie od Hali pod Łabskim Szczytem przez Śnieżne Kotły, Czarny Kocioł Jagniątkowski, Przełęcz Karkonoską do Pielgrzymów. Łączna długość to około 20 km, szlak bardzo atrakcyjny ze względu na różnorodność terenu przez jaki prowadzi oraz walory widokowe. Przejście w ciągu jednego dnia wymaga dobrej kondycji, można jednak podzielić trasę na dwa dni nocując w schronisku Odrodzenie przy Przełęczy Karkonoskiej, w okolicy jest również czeskie schronisko oraz hotel. Najciekawszy odcinek szlaku to jego fragment przy Śnieżnych Kotłach, w szczególności piękne widoki w okolicy Śnieżnych Stawków. Warto się tam zatrzymać na dłuższy odpoczynek i podziwiać wspaniałe widoki wysokich na ponad 100 metrów ścian polodowcowych kotłów. Szlak ten jest zamykany w okresie zimowym ze względu na zagrożenie lawinowe.

Wędrówka grzbietem Karkonoszy

Najciekawszym widokowo szlakiem Karkonoszy jest czerwony szlak, który prowadzi praktycznie przez cały grzbiet tego pasma. Wyruszając ze Szklarskiej Poręby poprzez Wodospad Kamieńczyka oraz Halę Szrenicką dotrzemy na Szrenicę, skąd dalej grzbietem możemy dojść aż do Śnieżki i dalej na Sowią Przełęcz. Trasa teoretycznie jest do przejścia w ciągu jednego dnia, nie jest to jednak dobry pomysł i lepiej przeznaczyć na to minimum dwa dni. Szczególnie atrakcyjny jest odcinek od Słonecznika do Przełęczy pod Śnieżką, na którym mamy okazję z góry zobaczyć przepiękne widoki na Wielki Staw i Mały Staw oraz schroniska górskie Samotnia i Strzecha Akademicka, w oddali widać też Śnieżkę.

Data publikacji: 2008-08-23 | Liczba wyświetleń: 18621