Komunikacja niewerbalna – jakich gestów unikać w poszczególnych krajach?

Zanim wyruszysz do obcego kraju, warto, żebyś dowiedział się nieco więcej na temat tamtejszej tradycji. Różnice kulturowe mogą spowodować niepotrzebne nieporozumienia. Jednym z takich katalizatorów braku zrozumienia są różnorodne gesty.

Komunikacja niewerbalna – jakich gestów unikać w poszczególnych krajach?
fot.

Okazuje się, że praktycznie w każdym kraju istnieje nieco inna komunikacja niewerbalna. Różnice mogą być tak daleko idące, że to, co w naszym kraju wydaje się niewinnym gestem mówiącym „wszystko ok”, w innym państwie będzie bardzo wulgarne.

Warto dowiedzieć się o gestach, które w poszczególnych krajach są całkowicie odmienne niż u nas w Polsce, zwłaszcza, że nawet na terenie Europy możemy się zupełnie nie dogadać niewerbalnie. Zapewne niektóre gesty wydadzą Ci się zabawne, a inne wprawią w niemałe zaskoczenie, bo w Polsce są zupełnie niewinne.

Po pierwsze gesty, które istnieję również w Polsce, ale za granicą znaczą coś zupełnie innego. Chyba najważniejszy jest fakt, że w Bułgarii ruchy głową na potwierdzenie i zaprzeczenie mają zupełnie odmienne znaczenie. To bardzo ważna informacja, bo może to prowadzić do całego szeregu najróżniejszych nieporozumień – będziesz myślał, że ktoś Ci przytakuje, a tak naprawdę całkowicie się z Tobą nie zgadza.

Teraz kciuk uniesiony do góry. W Polsce i Anglii oznacza po prostu „ok”, ale okazuje się, że nie wszędzie tak jest. Niemcy, Austriacy i Francuzi rozpoznają w nim cyfrę jeden, co nie powinno spowodować aż tak daleko idących nieporozumień. Jednak na Bliskim Wschodzie możesz w ten sposób niesamowicie kogoś obrazić, bo kciuk w górze symbolizuje... stosunek analny.

Kojarzycie symbol Victorii, który tak chętnie pokazujemy do zdjęć? Palec środkowy i wskazujący skierowane zewnętrzną częścią dłoni do odbiorcy w Wielkiej Brytanii mają bardzo negatywne konotacje. Ten gest możemy porównać do klasycznego środkowego palca. Co ciekawe dokładnie wiadomo skąd wziął się ten symbol. W dawnych czasach najważniejszą część brytyjskiej armii stanowili łucznicy, a dla każdego łucznika najważniejsze są właśnie owe dwa palce – tylko dzięki nim może strzelać. Schwytanym żołnierzom obcinano je by już nigdy nie mogli walczyć. Zatem przed bitwą łucznicy pokazywali wrogom, że mają sprawne palce i nie dadzą się pokonać.

Pozostajemy w Wielkiej Brytanii. Jeśli Twój znajomy w trakcje rozmowy z Tobą popuka się w czoło, to wcale nie oznacza, że uznaje Cię za głupiego i lekceważy Twoje słowa. W ten sposób chwali jedynie lotność swojego umysłu oraz własne pomysły.

W Tajlandii nie groź komuś uderzając pięścią w otwartą dłoń, bo zrozumie zupełnie inaczej Twoje intencje. To gest o niezwykle silnym zabarwieniu erotycznym, bardzo wulgarny.

A czy istnieją gesty, które w Polsce nic nie oznaczają, a za granicą mogą być kluczowe? Oczywiście, że istnieją. Świetnym przykładem może być przyciskanie palca wskazującego do policzka, który praktykuje się we Francji. Jeśli ktoś Ci tak pokazuje, to komunikuje, że najprawdopodobniej chciałeś go oszukać. Niemiec w ten sposób stwierdzi, że jesteś wariatem.

Gesty służą nie tylko podczas rozmowy, ale również w całym codziennym życiu. Meksykanie na przykład nie używają kierunkowskazów w samochodach, a chęć skręcenia komunikują ręką wystawioną przez okno – luźno wyciągnięta dłoń – skręt w lewo, dłoń na dachu – skręt w prawo.

Komunikacja niewerbalna to bardzo istotna różnica kulturowa, niewiedza może powodować wiele niepotrzebnych nieporozumień. Przed wycieczką sprawdź w internecie czy nie trafisz na jakieś kontrowersyjne gesty.

Portal Planaxy.com wsparł nas merytorycznie.

Tagi: wakacje za granicą

Data publikacji: 2015-10-01 | Liczba wyświetleń: 4831