Kraków piękny, znany i kochany

Pomysł na weekend w Krakowie - atrakcje turystyczne Krakowa.

Kraków piękny, znany i kochany
fot. liseykina/shutterstock.com

Kraków to miasto w południowej Polsce, położone nad Wisłą. Jest to jedno z najstarszych miast Polski, drugie pod względem powierzchni, trzecie pod względem liczby mieszkańców. Cechuje się wysokimi walorami kulturowymi i architektonicznymi W przeszłości miasto pełniło rolę stolicy państwa i siedziby władców. Współcześnie Kraków jest miastem na prawach powiatu, siedzibą władz województwa małopolskiego. Pełni bardzo ważną funkcję administracyjną, kulturalną, gospodarczą, edukacyjną, usługową i turystyczną.

Kraków leży na połączeniu kilku krain geograficznych: Pogórza Zachodniobeskidzkiego, Kotliny Oświęcimskiej, Kotliny Sandomierskiej i Bramy Krakowskiej. Wydłużoną równoleżnikowo oś miasta stanowi dolina Wisły. Według legendy głoszonej przez Kadłubka nazwa Krakowa pochodzi od imienia księcia Kraka. W rzeczywistości pochodzenie nazwy miasta jest zdecydowanie mniej książęce: nazwa pochodzi bowiem od spotykanego do dziś jeszcze w gwarach wyrazu krak, oznaczającego kruka; jest to wyraz utworzony od głosu tego ptaka kra-kra. Tak więc można powiedzieć, iż pierwotnie Kraków oznaczało miejsce obfitujące w kruki.

Kraków jest jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych w Polsce, wiele osób tradycyjnie uważana go za stolicę kulturalną kraju. Ponadto, jest również jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych, kulturalnych i zabytkowych w całej Europie. Zabytkowy obszar Starego Miasta oraz Kazimierza wpisano w 1978 r. na pierwszą listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. W 2000 r. Kraków został wybrany na jedno z europejskich miast kultury. Według statystyk w 2005 r. miasto odwiedziło ponad 7 milionów turystów - to milion więcej niż w roku poprzednim.

Znajduje się tu wiele instytucji kulturalnych o istotnym znaczeniu dla życia kulturalnego w Polsce. Należą do nich m.in. teatry, 11 dużych oraz szereg mniejszych, gdzie sztuki często wystawiane są w małych nastrojowych piwniczkach. Znajduje się tu także jeden z najstarszych teatrów w Polsce - Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Pierwszy teatr stały, publiczny i zawodowy na terenie naszego kraju. Jeszcze liczniejsze są muzea, których w Krakowie jest ponad 30. Do najważniejszych należą Państwowe Zbiory Sztuki w Zamku Królewskim na Wawelu, Muzeum Narodowe z dużą kolekcją malarstwa polskiego i światowego, oraz Muzeum Książąt Czartoryskich ze słynnym obrazem Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”.

Zabytki i interesujące miejsca w Krakowie

Kraków posiada ok. 3 500 obiektów architektury zabytkowej, prawnie uznanych i wpisanych do rejestru zabytków, w tym tysiąc o najwyższych walorach artystycznych. Poza muzeami Kraków posiada ok. 500 ruchomych dóbr kultury, mieszczących się w domach prywatnych, w kościołach oraz klasztorach.

Jednym z najsłynniejszych miejsc w Krakowie jest Wawel - wzgórze mierzące 228 m wysokości n.p.m., położone na lewym brzegu Wisły. Wzgórze wawelskie ma charakter zrębu tektonicznego, które powstało w miocenie (23-5 mln lat temu). Zbudowane zostało z górnojurajskich wapieni wieku oksfordzkiego (161-155 mln lat temu). Wapienie te są silnie skrasowiałe i obfitują w jaskinie. Na wzgórzu znajduje się kompleks obiektów zabytkowych, z których najważniejsze to: Zamek Królewski i Katedra Wawelska. Zamek Królewski na Wawelu to renesansowa budowla, która była rezydencją królewską aż do początku XVII wieku). Zamek jest niezmiernie ważnym obiektem zabytkowym, mającym szczególne miejsce w kulturze i historii Polski.

Zwiedzającym udostępnione są następujące części zamku:

• Komnaty Królewskie na Wawelu – m.in. Sala Poselska, gdzie znajdują się rzeźby głów, zwane głowami wawelskimi oraz Sali Pod Planetami, gdzie eksponowany jest obraz: Jowisz, Merkury i Cnota.
• Prywatne Apartamenty Królewskie na Wawelu
• Skarbiec koronny na Wawelu
• Sztuka Wschodu na Wawelu
• Zbrojownia

Do najsłynniejszych jaskiń mieszczących się na krakowskim Wzgórzu Wawelskim należy Smocza Jama, gdzie zamieszkiwał mityczny Smok Wawelski. Na pamiątkę tej legendy u podnóża Wzgórza Wawelskiego w 1972 r. ustawiono pomnik Smoka Wawelskiego ziejącego ogniem, autorstwa krakowskiego artysty Bronisława Chromego. Rzeźba Smoka Wawelskiego zasilana jest gazem ziemnym, dzięki czemu Smok może ziać ogniem.

Główny ciąg jaskini stanowi trasa turystyczna o długości 81 m. Rozpoczyna się ona na terenie zamku na Wawelu. Za pomocą kręconych schodów o długości ok. 21 m zwiedzający dostają się do jaskini. Na trasie do jaskini znajdują się trzy komory, największa o długości 25 m i wysokości do 10 m. Wyjście znajduje się poza obrębem murów zamku, w pobliżu koryta Wisły.
Odwiedzając Kraków, nie można przegapić najsłynniejszego i do niedawna największego w Polsce Dzwonu Zygmunta. Dzwon ufundowany został przez Zygmunta Starego i do dnia dzisiejszego znajduje się on w katedrze wawelskiej. Umieszczono go na wieży 9 lipca 1521 roku, cztery dni później mieszkańcy Krakowa po raz pierwszy usłyszeli jego głos. Na płaszczu dzwonu widoczne są postacie świętych: Zygmunta i Piotra. Znajduje się tam także herb Polski i Litwy.

Zgodnie z legendą dzwon został odlany ze zdobytych armat. Jego serce pękało już przynajmniej dwa razy: pierwszy raz w 1862 roku i drugi raz w Boże Narodzenie 2000 roku. Po każdym pęknięciu niezwłocznie odlewano nowe. Dzwon Zygmunta uruchamiany jest ręcznie, przez zespół 8-12 osób, rozhuśtanie go wymaga sporo wysiłku i czasu. Przywilej bicia w Dzwon Zygmunta posiada niewielu ludzi, bo tylko 28 dzwonników stowarzyszonych w elitarnym Bractwie Dzwonników Zygmunta. Bicie w dzwon Zygmunta oznajmia tylko najważniejsze wydarzenia w życiu Polski lub Kościoła katolickiego (np. 2 kwietnia 2005 r. po śmierci papieża Jana Pawła II).

Do miejsc, które warto odwiedzić będąc w Krakowie należy również krakowski rynek. Spośród budynków rynkowych swoją sylwetką wyróżnia się Ratusz, który cechuje wysoka wieża. Gotycka wieża pochodzi z XIV wieku, ocalała ona ze zburzonego w 1820 roku ratusza- głównego gmachu administracyjnego miasta.

Obecnie wejście do wieży strzegą dwa lwy, które powstały na początku XIX wieku. U wejścia zachował się gotycki portal z herbem Krakowa oraz godłem Polski. Na parterze znajduje się niespotykany zestaw gmerków z 1444 roku. Jest to jedyny tego typu zestaw w Polsce, który jest również europejskim unikatem. W wieży, będącej filią Muzeum Historycznego miasta Krakowa, zwiedzający mogą obejrzeć eksponowane tam pamiątki dotyczące historii miasta.

Data publikacji: 2016-05-28 | Liczba wyświetleń: 2256