Łebsko - słone jezioro

Atrakcyjne położenie jeziora to efekt sąsiedztwa wydm Mierzei Łebskiej, która oddziela jezioro od Bałtyku.

Jezioro Łebsko położone jest z bardzo atrakcyjnym pod względem turystycznym regionie Polski. Znajduje się bowiem na na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Pod względem powierzchni Łebsko to trzecie jezioro w Polsce, łączna powierzchnia wynosi 7142 ha (długość 16,4 km, szerokość 7,6 km). Zbiornik ten zaliczany jest do grupy jezior przybrzeżnych, czyli zbiorników oddzielonych od morza mierzeją, które wcześniej istniały jako zatoka morska. Dlatego też Łebsko do dziś pozostaje akwenem o słonawym charakterze, co jest jedną z jego wyróżniających cech. Ponadto jezioro jest dość płytkie, maksymalna głębokość wynosi niewiele ponad 6 metrów. Atrakcyjne położenie jeziora to efekt sąsiedztwa wydm Mierzei Łebskiej, która oddziela jezioro od Bałtyku. Przez Łebsko przepływa też rzeka Łeba, samo jezioro połączone jest kanałami z jeziorami Gardno i Sarbsko.

Najpopularniejszą miejscowością w tych okolicach jest Łeba, należąca jednocześnie do najchętniej odwiedzanych miejsc na całym wybrzeżu. Fascynujące wydmy łebskie nazywane polską pustynią przyciągają mnóstwo turystów z całego kraju. Łeba to miasteczko doskonale przygotowane na przyjęcie turystów, rozbudowana sieć obiektów noclegowych oraz baza gastronomiczna każdego roku czeka w pełnej gotowości na rozpoczęcie sezonu. Okolice Jeziora Łebsko w przeciwieństwie do innych regionów naszego wybrzeża stwarzają wspaniałe warunki do aktywnego wypoczynku a nie tylko plażowania i morskich kąpieli. Spacery szlakami Słowińskiego Parku Narodowego i obcowanie z przyrodą to najatrakcyjniejsze sposoby spędzania czasu w tym zakątku naszego kraju. Istnieją tu doskonałe warunki do obserwowania licznych gatunków ptactwa.

Istniejący od 1967 roku Słowiński Park Narodowy w 1977 roku został włączony przez UNESCO do sieci Światowych Rezerwatów Biosfery, a w 1995 roku wpisany na listę terenów chronionych konwencją ramsarską o obszarach wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu przyrodniczym. Oprócz Łebska na terenie parku występuje również wiele innych jezior, wśród nich między innymi Jezioro Gardno, Jezioro Smołdzińskie, Jezioro Dołgie Wielkie i Jezioro Dołgie Małe. Do najważniejszych atrakcji turystycznych parku oprócz oczywiście słynnych wydm należą Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, święta góra Kaszubów – Rowokół z wieżą widokową i ścieżką przyrodniczą oraz Muzeum Przyrodnicze w Smołdzinie.

Tagi: Jezioro Łebsko Słowiński Park Narodowy Łeba Rowokół jezioro Gardno jezioro Smołdzińskie jezioro Dołgie Wielkie jezioro Dołgie Małe jezioro przybrzeżne Mierzeja Łebska wydmy Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach Muzeum Przyrodnicze w Smołdzinie

Data publikacji: 2008-06-14 | Liczba wyświetleń: 16630