Międzyrzecki Rejon Umocniony - Umocniony Łuk Warty i Odry

Międzyrzecki Rejon Umocniony posiada w sumie około 30 km podziemnych korytarzy. Jako pierwsze powstały schrony dla karabinów maszynowych, w których mogła się również zmieścić armata przeciwpancerna.

Międzyrzecki Rejon Umocniony to obecnie niesamowita atrakcja turystyczna, która w Polsce znana jest pod nazwą Umocnionego Łuku Warty i Odry.

Budowla powstawała w latach 1934 – 1944, a jej twórcami byli Niemcy, którzy chcieli w ten sposób chronić swoją wschodnią granicę. W tym celu stworzyli system umocnień i podziemnych fortyfikacji, które obecnie uchodzą za jedne z największych na świecie. W latach 30. i 40. XX wieku rejon ten należał do Niemiec, obecnie zaś znajduje się na naszym terenie. Ciągnie się między Skwierzyną, Kaławą, Wysoką, przechodzi przez okolice Międzyrzecza aż do Odry. W podziemiach Rejonu Umocnionego znajduje się rezerwat nietoperzy. Zamieszkuje go ponad 30.000 tych zwierząt, będących reprezentantami 12 gatunków.

Międzyrzecki Rejon Umocniony posiada w sumie około 30 km podziemnych korytarzy. Jako pierwsze powstały schrony dla karabinów maszynowych, w których mogła się również zmieścić armata przeciwpancerna. Następnie przystąpiono do budowy jazów, zapór oraz zwodzonych mostów. Rok później postawiono trzynaście dodatkowych schronów, które tym razem posiadały kopuły pancerne. W planach znajdowało się również wiele fortyfikacji, które miały być połączone w grupy warowne. Część z nich miała wykorzystywać naturalne przeszkody wodne. Z tego też względu powstało sporo obiektów hydrotechnicznych. Większość z tych elementów można zobaczyć podczas zwiedzania wspomnianych umocnień i fortyfikacji. Interesującym eksponatem znajdującym się na terenie Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień są tzw. zęby smoka. Jest to ciągła, betonowa zapora przeciwpancerna, która swoim wyglądem przypomina zaostrzone zęby wielkiego zwierzęcia.

Obiekt można zwiedzać przez cały rok. Mile widziane są zorganizowane grupy. Po kontakcie telefonicznym można zarezerwować przewodnika i umówić się na konkretną godzinę zwiedzania.

Tagi: Międzyrzecki Rejon Umocniony Umocniony Łuk Warty i Odry

Data publikacji: 2009-07-13 | Liczba wyświetleń: 2406