Miejscowości Podlasia

Wśród najpopularniejszych miejscowości Podlasia wymieniane są Białystok, Biała Podlaska, Hajnówka oraz Białowieża.

Białystok jest największym miastem Podlasia i zarazem stolicą województwa podlaskiego. Ludność miejscowości liczy sobie około 294 tysiące i zajmuje jedenaste miejsce pod tym względem. Jednym z najciekawszych zabytków które trzeba zwiedzić jest Pałac Branickich. Największy podziw budzi ogród zaprojektowany w stylu francuskim i wygląda on wspaniale. Budowla podczas II Wojny Światowej ucierpiała bardzo poważnie w wyniku działań wojennych w tej okolicy. Sam pałac nie jest niestety do końca wierną rekonstrukcją, gdyż został wybudowany zbyt szybko, a pełnej dokumentacji nie zdołano zdobyć w odpowiednim czasie. W Pałacu Branickich swoją siedzibę ma rektorat Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Miasto znajduje się w elitarnej grupie Zielone Płuca Polski, do której należą miejscowości nieskażone. Wszystko za sprawą okolicy bogatej w wiele lasów, oraz samo miasto, które nie grzeszy małym obszarem terenów zielonych. Pierwsza informacja o istnieniu miasta pochodzi z 1426 roku.

Biała Podlaska to druga największa miejscowość Podlasia po Białymstoku. Miasto ma bardzo korzystne położenie ze względu na swoją bliskość do granicy z Białorusią oraz Ukrainą. To położenie sprawia, że ważnym źródłem dochodów jest przygraniczny handel. Biała Podlaska jest miastem z bardzo znikomą ilością budynków wyższych niż 6-cio piętrowych. Wszystko przez to, że miejscowość leży na bardzo podmokłym terenie. Warto zwiedzanie zacząć od Rynku, gdzie zobaczymy piękny postument, na którym znajduje się orzeł gotowy do lotu i rozwartymi skrzydłami. Zespół pałacowo-parkowy Radziwiłłów to świadectwo bogatej historii Podlasia i Lubelszczyzny w wizyty Radziwiłłów na tych terenach. Kościół św. Antoniego warto odwiedzić z uwagi na to, iż należy on do franciszkanów oraz ze względu na pomnik Jana Pawła II zlokalizowany na placu przy kościele. W wielu miejscowościach wschodniej Polski typowym widokiem są żydowskie synagogi oraz cerkwie prawosławne co stanowi interesujący kontrast.

Hajnówka to kolejna interesująca miejscowość, którą należałoby odwiedzić. Lokalizacja przy krańcu Puszczy Białowieskiej sprawia, że miasto nazywane jest "bramą do Puszczy Białowieskiej". Hajnówka to bardzo atrakcyjna miejscowość nie tylko ze względu na Puszczę Białowieską - warto będąc tutaj skorzystać z kolejki wąskotorowej która pomoże nam w zwiedzaniu okolicy. Polecamy odwiedzić Muzeum Kultury Białoruskiej tym, którzy interesują się historią tego narodu. Muzeum to powstało z uwagi na to, że około 26 procent ludności miasta stanowią Białorusini. Ciekawym obiektem jest cerkiew Św. Trójcy ze względu na swoją interesującą architekturę.

Białowieża jest osadą położoną w Puszczy Białowieskiej, tutaj znajduje się siedziba Białowieskiego Parku Narodowego. Co roku ta niewielka miejscowość rozrasta się coraz bardziej dzięki stale wzrastającej liczbie odwiedzających ją turystów. Cerkiew św. Mikołaja jest bardzo ciekawym obiektem sakralnym ze względu na swoje bogate (jak to przeważnie ma miejsce w przypadku świątyń prawosławnych) zdobnictwo zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne. Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego to kolejne godne odwiedzenia miejsce. Chociażby ze względu na sztuczne modele żubrów, których się dzieci nie powinny wystraszyć.

Tagi: Białowieski Park Narodowy Białystok Hajnówka Biała Podlaska Białowieża Pałac Branickich w Białymstoku Zielone Płuca Polski Puszcza Białowieska Muzeum Kultury Białoruskiej Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego

Data publikacji: 2008-11-03 | Liczba wyświetleń: 3218