Niebezpieczne szlaki turystyczne w polskich górach

Poznaj najbardziej niebezpieczne szlaki turystyczne w polskich górach.

Niebezpieczne szlaki turystyczne w polskich górach
fot. Archiwum portalu Noclegownia.pl

Polskie góry są piękne i to nie ulega żadnej wątpliwości. Lecz zarówno jak są piękna tak i miejscami bardzo niebezpieczne. Wybierając się w górskie wędrówki należy przede wszystkim poruszać się po wyznaczonych szlakach, a i te nie należą do łatwych. Ich trudność jest zróżnicowana, szczególnie w największych polskich górach, jakimi są Tatry.

Szlaki turystyczne na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego są bardzo zróżnicowane pod względem stopnia trudności. Im wyżej tym trasy są trudniejsze, a należą do nich szlaki prowadzące przez skalny teren bardzo często wyposażony w specjalne ułatwienia w postaci: łańcuchów, klamr czy drabinek. Oczywiście duża wysokość nie zawsze wiąże się z trudnym szlakiem. Przede wszystkim trasy o najwyższym poziomie trudności wymagają określonego doświadczenia górskiego, a także obeznania ze skalnym terenem. Na tego rodzaju szlakach ostrożność to wręcz konieczność, gdyż może skończyć się to upadkiem w przepaść. Poza tym szlaki te powinno się pokonywać gdy nie ma jeszcze pokrywy śnieżnej i opadów deszczu.

W Tarach do najniebezpieczniejszych miejsc zaliczają się: trasa na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, podejście na Kozią Przełęcz od Doliny Pięciu Stawów, podejście na Rysy, podejście na Giewont, okolice Orlej Perci a także Zawrat od Hali Gąsienicowej. Poza tym w okresie zimowym należy uważać szczególnie na zejścia lawin śnieżnych przez które poszczególne szlaki turystyczne są zamknięte dla wędrujących.

Wyprawa na Rysy to bardzo ciężka i trudna trasa, która wymaga od pokonujących ją dobrej kondycji fizycznej, a także obycia w szlakach tatrzańskich. Poza tym wejście na Rysy należy rozpocząć wcześnie rano i przy dobrej aurze. Idąc na szczyt należy uważać na śliskie kamienie i pokrywę lodową, a przede wszystkim korzystać ze znajdujących się tam łańcuchów.

Giewont jest najniebezpieczniejszy pod samym szczytem gdzie znajduje się wiele stromych zboczy. Szczególnie północna strona tego szczytu jest zdradliwa, często turyści zwabieni pięknym widokiem spadają w stromą przepaść. Poza tym Przełęcz Szczerba i strome zbocza Giewontu pochłonęły już wiele ofiar, a do wypadków dochodzi wskutek nieostrożności turystów, czyli przede wszystkim z powodu zbaczania ze szklaków. Robienie tzw. skrótów kończy się na ogół śmiercią. Ponadto Giewont to miejsce gdzie szybko zmienia się pogoda, a także z powodu jego zbrojenia przyciąga wyładowania, czyli pioruny. Dlatego też przy załamaniu pogody należy jak najszybciej zejść w doliny. Natomiast zimą często schodzą tu niebezpieczne lawiny śnieżne.

Orla Perć zalicza się do najtrudniejszych szlaków w Polsce. Na szczyt prowadzi trasa przez szczyt Zawrat oraz Przełęcz Krzyżną. To bardzo ciężki szlak i w żadnym wypadku przeznaczony dla turystów amatorsko chodzących po górach. Wejście na Orlą Perć wymaga korzystania z łańcuchów, klamer i metalowych drabinek, a także doskonałej kondycji fizycznej. Mimo to zginęło tu już bardzo dużo osób.

W Sudetach nie ma tego typu niebezpiecznych miejsc, choć schodzenie ze szlaku może również skończyć się jakimś wypadkiem. Głównym zagrożeniem tego masywu jest schodzenie lawin zimą. Niebezpiecznym lawinowo miejscem jest Ścieżka pod Reglami, która jest niezwykle malownicza a zarazem bardzo groźna zimową porą. Schodzące tu lawiny po ścianach Śnieżnych Kotłów i jego okolicy pochłonęły już wiele ofiar. Dlatego też zimą trasa ta jest zamknięta i nie ma możliwości zobaczenia Śnieżnych Kotłów od dołu wraz z pięknymi stawkami. Także niebezpieczny jest szlak czerwony prowadzący przez Kocioł Łomniczki niedaleko Śnieżki. Zimą wstęp jest tu zakazany ze względu na często schodzące lawiny. Również i tu zanotowano ofiary śmiertelne.

Data publikacji: 2008-07-21 | Liczba wyświetleń: 27051