Niedoceniana Szrenica

Na Szrenicą najszybciej wejść czerwonym szlakiem ze Szklarskiej Poręby, mijając po drodze Wodospad Kamieńczyka oraz Halę Szrenicką.

Niedoceniana Szrenica
fot. Archiwum portalu Noclegownia.pl

Na pytanie o pierwsze skojarzenie z Karkonoszami zdecydowana większość turystów odpowiada - Śnieżka. Najwyższy szczyt Karkonoszy oraz całych Sudetów praktycznie przez cały rok przeżywa prawdziwe oblężenie. Najwięcej turystów ściąga tam latem kiedy pogoda jest najładniejsza i w związku z tym warunki do wejścia na szczyt najłatwiejsze.

Śnieżka swoją popularnością zdecydowanie przyćmiewa wszystkie pozostałe szczyty i atrakcje tych pięknych gór. Pytanie tylko czy słusznie. Moim zdaniem nie, osobiście zachwycony Śnieżką byłem do momentu kiedy po raz pierwszy wybrałem się zimą na Szrenicę. Ten niższy o ponad 200 metrów od Śnieżki szczyt robi zimą niesamowite wrażenie. Śmiało można powiedzieć, że Szrenica oraz jej okolice poprzez Łabski Szczyt oraz Śnieżne Kotły aż po Wielki Szyszak to namiastka alpejskiego klimatu. Jest tam mroźniej niż na Śnieżce, pokrywa śnieżna jest grubsza i dłużej się utrzymuje, charakterystyczne są też niezwykle często występujące mgły. Siła wiatru jest natomiast o wiele mniejsza niż na Śnieżce. Charakterystyczny krajobraz rozciągający się wzdłuż czerwonego szlaku zaczynając od Hali Szrenickiej w kierunku Przełęczy Karkonoskiej przypomina rozległą pustynię. Warunki zimą są naprawdę trudne, bardzo ostry mróz w połączeniu w gęstą mgłą skutecznie odstrasza początkujących turystów. Bardziej doświadczeni z pewnością doceniają ten niepowtarzalny klimat. Na szczycie znajduje się schronisko Szrenica (moim zdaniem jedno z lepszych w Karkonoszach), kilkudniowy pobyt z noclegiem w schronisku umożliwia dokładne poznanie wszystkich okolicznych szlaków. Należy pamiętać o tym aby zimą poruszać się tylko zimowymi szlakami, szczególnie niebezpiecznym miejscem są Śnieżne Kotły, gdzie występują nawisy skalne - należy zachować tam szczególną ostrożność. Zimą nie zobaczymy Śnieżnych Kotłów od dołu ponieważ ten odcinek szlaku jest zamknięty ze względu na zagrożenie lawinowe.

Na Szrenicą najszybciej wejść czerwonym szlakiem ze Szklarskiej Poręby, mijając po drodze Wodospad Kamieńczyka oraz Halę Szrenicką wejście na szczyt zajmuje około 2 godziny, oczywiście wszystko zależy od warunków. Charakterystyczna dla tego szczytu jest szadź, pokrywająca zimą skały i drzewa. Szrenica to również doskonałe miejsce do uprawiania narciarstwa, powstało tu centrum narciarstwa SkiArena Szrenica z licznymi nartostradami. Podsumowując mogę powiedzieć, że Szrenica na pewno z dołu robi mniejsze wrażenie niż górująca nad całym pasmem Śnieżka, jednak ogólnie klimat tej części Karkonoszy ma swój niepowtarzalny urok. Ponadto Szrenica to doskonały punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską oraz Góry Izerskie.

Data publikacji: 2017-12-26 | Liczba wyświetleń: 2044