Ogrody zoologiczne w Polsce

Ogród Zoologiczny we Wrocławiu jest bez wątpienia najbardziej znanym tego rodzaju obiektem w naszym kraju.

Ogrody zoologiczne w Polsce
fot. Skorpionik00/shutterstock.com

Ogród Zoologiczny we Wrocławiu jest bez wątpienia najbardziej znanym tego rodzaju obiektem w naszym kraju. Swoją sławę zawdzięcza największej liczbie zgromadzonych tutaj zwierząt, nawet najstarszy ogród będący zlokalizowany w Toruniu nie może się poszczycić zbliżoną populacją fauny. Zoo istnieje już od 1865 roku i były tylko dwie przerwy na przestrzeni tego czasu. Od 1921 roku do maja roku 1927 w wyniku problemów finansowych miasta stał się na ten okres parkiem. Drugi okres przerwy był związany z oblężeniem Wrocławia w 1945 roku, które trwało jeszcze kilka dni po podpisaniu przez Niemcy kapitulacji. Gdy otwarto ogród osoby odwiedzające go mogły obejrzeć 189 okazów. Wśród nich między innymi niedźwiedzie, wilki, daniele, sarny, wielbłądy, lamy, strusie i jedna zebra. Zdecydowana większość ówczesnych zwierząt to darowizny mieszkańców Wrocławia oraz jego okolic. W 1875 roku obiekt mógł się pochwalić 800 różnego rodzaju zwierzętami a także jednym słoniem pochodzącym z londyńskiego muzeum. Po II Wojnie Światowej Wrocław znalazł się w polskich rękach i pierwszym dyrektorem został Karol Łukaszewicz. Miał on niełatwe zadanie, ponieważ w wyniku wojny zwierzęta zostały albo wywiezione, albo wybite. To właśnie wtedy powierzchnia zoo zwiększyła się dwukrotnie wskutek włączenia obszarów przyległych na wschodzie. Od 1955 roku istnieje akwarium w miejscu dawnych niemieckich budynków gospodarczych. W 2005 roku w ogrodzie znajdowało się 1100 ssaków, 1500 ptaków, 1700 gadów, 100 płazów oraz około 2600 ryb.

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu to najstarsze zoo na terenie Polski. Za datę jego powstania uważa się rok 1795, kiedy to doktor medycyny Johann Gottlieb Schultz stał się inicjatorem pomysłu. W XIX wieku, gdy rosła świadomość ochrony zwierząt okoliczna ludność przekazywała dary w postaci różnych gatunków zwierząt. Ogród pełni także funkcję botaniczną z racji umieszczenia na jego terenie przez pierwszego właściciela wielu gatunków roślin. Tradycja była kultywowana przez kolejnych właścicieli i dzięki temu możemy po dziś dzień oglądać bogactwo rzadkich i interesujących roślin. Za symbol zoo uważa się owcę grzywiastą spokrewnioną z owcą oraz kozą. W ciągu roku organizowane są różnorakie uroczystości związane z mniej lub bardziej ważnymi świętami. Ale czasami również w zwykłe dni możemy natknąć się na atrakcje takie jak: możliwość jazdy kucykiem, wystawy o tematyce przyrodniczej i ekologicznej czy Wystawa Fotografii Przyrodniczej "Toruń w obiektywie".

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie jest jednym z chętniej odwiedzanym przez warszawiaków miejscem w stolicy. Szczególnie polecamy się wybrać tutaj z pociechami, aby zobaczyły zwierzęta na żywo a nie tylko na okładce książki. Stolica naszego kraju bardzo późno stała się miastem zaopatrzonym w obiekt, gdzie mieszkańcy mogli oglądać z bliska dziką zwierzynę. Stało się to dopiero w 1926 roku, kiedy to utworzono niewielki zwierzyniec na ulicy Koszykowej. Wtedy zobaczyć mogliśmy takie zwierzęta jak: aligator, lemur, kangur, niedźwiedź brunatny, oraz jeżozwierza czy koczkodana. 11 marca 1928 roku na Pradze został otwarty ogród zoologiczny, który możemy odwiedzać po dziś dzień. W 1937 roku doszło do wydarzenia ważnego na cały świat, gdyż po raz dwunasty urodziło się na świecie słoniątko w niewoli. Według danych pochodzących z dnia 1 stycznia 2007 zoo zamieszkiwało ponad 3500 zwierząt.

Ogród Zoologiczny w Krakowie został założony jeszcze później od warszawskiego odpowiednika. Za datę powstania uważa się rok 1929, w miejscu dawnego Lasu Wolskiego będącego dużym rezerwatem przyrody na obszarze Krakowa. Jak jeszcze nie było w mieście ogrodu zoologicznego głównym miejscem, gdzie można było spotkać interesujące okazy zwierząt był Wawel. Mieszkańcy mogli zobaczyć między innymi: pantery, małpy, wielbłądy, lwy oraz wiele rodzajów gryzoni. Niestety po przeniesieniu przez Zygmunta III Wazę stolicy do Warszawy zwierzyniec upadł. Przez kolejne wieki w wielu dzielnicach miasta powstawały zwierzyńce, jednak Kraków zoo z prawdziwego zdarzenia doczekał się dopiero w XX wieku. Gdy otworzono ogród mieszkańcy nie spędzali w nim zbyt wiele czasu z powodu małej ilości zwierząt – łącznie ich liczba wynosiła wtedy 204 sztuki. Obecnie może się pochwalić dużo większą liczbą zwierząt, gdyż ich liczba przekroczyła już tysiąc.

Tagi: Kraków Wrocław Warszawa Ogród Zoologiczny Toruń

Data publikacji: 2008-12-05 | Liczba wyświetleń: 4476