Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich - Góry Kamienne, Góry Suche

Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich rozciąga się na teren Gór Kamiennych o powierzchni ponad 6000 ha, posiada niezwykłe walory kulturowe, turystyczne i estetyczne.

Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich rozciąga się na teren Gór Kamiennych o powierzchni ponad 6000 ha, posiada niezwykłe walory kulturowe, turystyczne i estetyczne. Góry Kamienne stanowią największe pasmo Sudetów Środkowych. Występują tu fragmenty kopuł i kominów wulkanicznych, pozostałości pokryw lawowych i tufowych.

Większą część powierzchni parku, pokrywają lasy bukowe i sosnowe oraz mieszane. W Dolinie Złotej Wody, na szczególną uwagę zasługuje las bukowy zwany żyzną buczyną o bogatym runie. W frakcji "kwaśnej" buczyny z bardzo skąpym runem, dominuje bukowina z jarzębiną i jaworem. Bogata fauna tego miejsca i czysta woda przyciąga do siebie turystów, tęskniących za ciszą i dziewiczą przyrodą.

W centrum parku znajduje się duże schronisko młodzieżowe "Andrzejówka", obok którego co roku odbywają się słynne Biegi Gwarków. Dobrze zaopatrzone zaplecze turystyczne, obfituje w wyciągi narciarskie, trasy zjazdowe i biegowe. Spotyka się tu również ciekawe zabytki architektury świeckiej i sakralnej.

Niezwykle ciekawym, wartym zobaczenia zabytkiem jest Nowy Dwór. Zamek wniesiony w XIV wieku służył celom obronnym. W środkowej części Gór Suchych znajduje się zamek Radosno. W wyniku wojen zostało z niego tylko trochę ruin murów warownych. Niezwykłą perełką architektoniczną tego regionu, jest XVII wieczny drewniany Kościółek Św. Jadwigi w Rybnicy Leśnej, o ciekawej barokowej zabudowie. Wewnątrz Kościoła znajduje się drewniany ołtarz, przepiekanie rzeźbiony. Na szczególną uwagę zasługuje też barokowy rynek w Mieroszowie wraz z Kościołem Św. Michała.

Tagi: Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich Góry Kamienne Góry Suche

Data publikacji: 2009-05-26 | Liczba wyświetleń: 3883