Pobrzeże Koszalińskie

Region Pobrzeża Koszalińskiego dzięki swojemu położeniu oraz niebywale czystej przyrodzie, stanowi jeden z najczęściej odwiedzanych regionów turystycznych.

Region Pobrzeża Koszalińskiego dzięki swojemu położeniu oraz niebywale czystej przyrodzie, stanowi jeden z najczęściej odwiedzanych regionów turystycznych.

W samym Koszalinie nie ma czasu na nudę. Ciekawe miasto, oddalone od morza kilkanaście kilometrów, dostarcza turystom wiele atrakcji. Poza sezonem, kiedy nad polskie brzegi Bałtyku przybywają rzesze turystów, spragnionych słońca, warto odwiedzić Koszalin dla jego zabytków i łagodnego klimatu. Piękne miejscowości o malowniczym, nadmorskim krajobrazie to największa atrakcja Pobrzeża Koszalińskiego, warto wiec odwiedzać ten region przez cały rok.

Kulturowo bogaty Kołobrzeg, poza szerokimi plażami i ciekawym zapleczem imprez kulturowych, posiada również niezwykła historię. Udostępniona do zwiedzania latarnia morska z 1770 roku to świetny punkt widokowy. Z portu, u ujścia Parsęty organizowane są wycieczki statkiem na Bornholm i Rugię. Piękne, kołobrzeskie molo wraz z promenadą, zaprasza na spacery, w swoim specyficznym mikroklimacie. Leczenie jodem wdychanym w okresie jesiennym daje cudowne rezultaty osobom z chorobami płuc. Kołobrzeg jako największe z polskich uzdrowisk przyciąga turystów do swych źródeł solankowych i złóż borowinowych.

Wysunięta na północ część Pobrzeża Koszalińskiego, to kraina nadmorskich wydm, bagien i jezior. Trzecie co do wielkości jezioro w Polsce, Łebsko oraz kilka innych ciekawych akwenów. Częste zasilanie przymorskich jezior słoną wodą Bałtyku przy silnych sztormach, pozwala na rozwój słonoroślom. Słabo zaludniony teren, na którym znajduje się Słowiński Park Narodowy, kusi nas czystym powietrzem i wyjątkową ciszą. Park ten jako niezwykle osobliwe miejsce został włączony w sieć Światowych Rezerwatów Biosfery przez firmę UNESCO. Warto zatem wybrać się na zwiedzanie tej dzikiej krainy piaszczystych, ruchomych wydm i przymorskich jezior. Ścieżka przyrodnicza i Latarnia morska w Chłopinie to świetny punkt widokowy na okolice Słowińskiego Parku Narodowego. Dla spragnionych wiedzy historycznej i poznania tradycji zamieszkujących tu ludzi warto odwiedzić Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.

Równie malowniczym miejscem Pobrzeża Koszalińskiego jest równina białogardzka, usytuowana na zachodnim Krancu pobrzeża. Głównym jej miastem jest Białogard. Typowo rolniczym terenem Pobrzeża koszalińskiego jest równina słupska. Płaska, bogata w zielone tereny i kompleksy leśne takie jak Puszcza Słupska. W celu ochrony cennych walorów krajobrazowych Doliny Słupi, stworzono na jej terenie, koło miasta Słupsk, Park Krajobrazowy "Dolina Słupi". Teren tego Parku to nie tylko cenna przyroda, ale równie ważne zabytki architektury, głownie sakralnej. W okolicach Wejherowa, u wylotu na Wybrzeże Słowińskie usytuowana jest pradolina Redy- Łeby. To niezwykłe, ciekawe geologiczne miejsce jest najwyraźniejszą pozostałością zlodowacenia, w czasie którego powstał Bałtyk.

Tagi: Kołobrzeg Koszalin

Data publikacji: 2009-06-04 | Liczba wyświetleń: 23078