Pojezierze Drawskie - aktywny wypoczynek i malownicze krajobrazy

Pojezierze Drawskie to doskonałe miejsce dla zwolenników aktywnego wypoczynku, znajduje się tu bowiem wiele ciekawych szlaków turystycznych.

Jezioro Drawsko
fot. By Kapitel (Own work) [CC0], via Wikimedia Commons

W północno-zachodniej Polsce istnieje mało znany region o wielkich walorach turystycznych. Region ten to Pojezierze Drawskie, położone około 100 km od morza. Turyści i wczasowicze jadący nad morze często przejeżdżają przez te tereny, często nie zdając sobie nawet sprawy z tego jak atrakcyjny zakątek kraju właśnie mijają. Pojezierze Drawskie to doskonałe miejsce dla zwolenników aktywnego wypoczynku, znajduje się tu bowiem wiele ciekawych szlaków turystycznych. Miejsce to docenią zwłaszcza amatorzy kajaków ze względu na liczne szlaki kajakowe oraz żeglarze z uwagi na dobre warunki do żeglowania, jest to również prawdziwy raj dla wędkarzy.

Jeziora Pojezierza Drawskiego

Jak sama nazwa wskazuje Pojezierze Drawskie to kraina jezior, jest ich łącznie sporo ponad 200. Największym i najważniejszym jeziorem jest Jezioro Drawsko. Powierzchnia jeziora to prawie 2000 ha, atutem jeziora jest bardzo urozmaicona linia brzegowa o łącznej długości ponad 60 km. Warto dodać, że jest to drugie pod względem głębokości jezioro w Polsce. Na jeziorze znajduje się 14 wysp, największa Bielawa o powierzchni około 80 ha. Akwen jest wymarzonym miejscem do uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych oraz wędkowania. Oprócz jezior przez tereny Pojezierza Drawskiego przepływa też kilka rzek, na szczególną uwagę zasługuje Drawa. Ten mierzący ponad 180 km dopływ Noteci to jeden z najpopularniejszych w Polsce szlaków kajakowych.

Najważniejsze miejscowości i atrakcje turystyczne

Świdwin

Świdwin to niewielki miasteczko położone nad rzeką Regą i oddalone od najważniejszych szlaków turystycznych oraz największych jezior. Dzięki położeniu na uboczu można tu znaleźć ciszę i spokój. Główną atrakcją turystyczną miasta jest średniowieczny Zamek w Świdwinie. Z zamkowej baszty rozpościera się doskonała panorama miasta. Zamek to mieszanka kilku stylów architektonicznych ze względu na jego rozbudowę w różnych okresach historycznych. W Świdwinie warto również zwiedzić Stare Miasto i zobaczyć wybudowaną w XIV wieku bramę Kamienną, godny polecenia jest też spacer po parku miejskim.

Połczyn-Zdrój

Połczyn-Zdrój to największe uzdrowisko w tej części Polski. Uzdrowiskowe walory miasto zawdzięcza źródłom wód mineralnych oraz złożom borowiny. Centralnym miejscem i największa atrakcją jest park zdrojowy. Jest to miejsce idealne to spacerów i podziwiania przyrody, na obrzeżach parku znajdują się liczne sanatoria.

Stare Drawsko

Stare Drawsko to wieś, która dzięki swojemu położeniu między dwoma jeziorami staje się coraz popularniejszą miejscowością letniskową. Znaną i godną polecenia atrakcją są ruiny zamku Drahim. W okolicy wsi swój początek bierze Szlak Drawy im. Karola Wojtyły, skąd zaczynają się spływy kajakowe Drawą.

Czaplinek

Czaplinek to obecnie najbardziej znany i ceniony ośrodek turystyczny całego regionu. Miasto jest położne nad samym jeziorem Drawsko i posiada dobrze rozwiniętą sieć ośrodków wypoczynkowych oraz campingów gotowych na przyjęcie dużej liczby turystów. Aby skorzystać z największej atrakcji turystycznej Pojezierza Drawskiego jakim jest Jezioro Drawsko najlepiej przyjechać do Czaplinka.

Szczecinek

Szczecinek jest największym miastem tego regionu, liczy około 40 tysięcy mieszkańców. Miasto położone jest na pograniczu Pojezierza Drawskiego i Pojezierza Szczecineckiego, między dwoma jeziorami: Trzesiecko oraz Wielimie. Godne zobaczenia miejsce to, oprócz oczywiście kąpielisk nad jeziorami, pochodzący z końca XIX i początków XX wieku Park Miejski w Szczecinku. Wśród zabytków na uwagę zasługuje Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinku, w szczególności jego południowe skrzydło zbudowane w połowie XIV wieku. Warto też odwiedzić Muzeum Regionalne, prezentujące zbiory dotyczące całego regionu.

Drawski Park Krajobrazowy

Utworzony w 1979 roku chroni najcenniejsze fragmenty Pojezierza Drawskiego. W parku znajduje się 8 rezerwatów przyrody i około 300 pomników przyrody.

Tagi: Drawski Park Krajobrazowy Połczyn Zdrój Pojezierze Drawskie Czaplinek jezioro Drawsko szlaki kajakowe Świdwin Zamek w Świdwinie Stare Drawsko ruiny zamku Drahim spływy kajakowe Drawą Szlak Drawy im. Karola Wojtyły Szczecinek Drawa

Data publikacji: 2008-08-22 | Liczba wyświetleń: 8328