Pojezierze Iławskie

Pojezierze Iławskie jest regionem, którego nie może przegapić żaden miłośnik przyrody, spacerów i turystyki rowerowej.

Pojezierze Iławskie jest regionem, którego nie może przegapić żaden miłośnik przyrody, spacerów i turystyki rowerowej. Warto odwiedzić ten teren między Wisłą, Osą, Drwęcą i Pasłęką, gdyż znajduje się tu wiele uroczych zakątków. Poza tym na Pojezierzu Iławskim znajdziemy największą wyspę śródlądową na całym Starym Kontynencie. Mowa oczywiście o Wielkiej Żuławie, zajmującej 84 ha powierzchni.

Zacznijmy od tego, że Pojezierze Iławskie jest makroregionem geograficznym, położonym w północno – wschodniej Polsce. Zajmuje 4230 km kw. powierzchni. Charakterystyczne dla tego obszaru są wzgórza i jeziora. Uroku dodają im kanały, tworzące rzadko spotykany i niecodzienny system pochylni. Najważniejszym i najbardziej znanym z nich jest Kanał Elbląski, będący jednocześnie największym kanałem żeglownym w kraju. Łączy on Jezioro Drużno z rzeką Drwęcą i Jeziorem Jeziorak. Z kolei z jeziora Drużno poprzez rzekę Elbląg można się dostać do Zalewu Wiślanego. Jeśli się natomiast z Kanału Elbląskiego dostaniemy do Kanału Jagiellońskiego, a później nad rzekę Nogat i Wisłę, to w ten sposób trafimy do Bałtyku.

Trzeba przyznać, że turystyka wodna na Pojezierzu Iławskim jest bardzo dobrze rozwinięta. Pomijając Kanał Elbląski, warto się udać nad Jeziorak. Wspomniane jezioro leży na obszarze Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego i jest jednym z najchętniej odwiedzanych akwenów wodnych na tym terenie. Wystarczy wspomnieć, że Zbigniew Nienacki umieścił tu akcję "Pana Samochodzika...".

Jeśli chodzi o najważniejsze miasta w regionie, to zalicza się do nich Iławę, Ostródę i Morąg. Pierwsza ze wspomnianych miejscowości znajduje się na obszarze Zielonych Płuc Polski. Jednocześnie jest to spory ośrodek wypoczynkowy oraz rekreacyjno – sportowy. W dodatku funkcjonuje tu 10 parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody. Z kolei Ostróda położona jest nad rzeką i jeziorem Drwęckim. Poza tym w jej najbliższych okolicach znajduje się pięć innych jezior: Smordy, Puzy, Sajmino, Perskie i Górczyn. W przypadku Morąga jednym z ciekawszych zjawisk jest tzw. Rozlewisko Morąskie. To ostoja ptactwa wodnego, którą zamieszkuje ok. 150 gatunków ptaków. Ponadto warto zwiedzić odrestaurowany, XV – wieczny ratusz oraz Pałac Dohnów z 1561 roku.

Tagi: Jezioro Jeziorak Kanał Elbląski Elbląg Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego Iława Ostróda Morąg Rozlewisko Morąskie

Data publikacji: 2009-07-13 | Liczba wyświetleń: 4203