Puszcza Drawska

Ogromny kompleks leśny Puszcza Drawska to jeden z najciekawszych pod względem roślinnym regionów północno-zachodniej Polski.

Drawa w Puszczy Drawskiej
fot. By JDavid (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Ogromny kompleks leśny Puszcza Drawska to jeden z najciekawszych pod względem roślinnym regionów północno-zachodniej Polski. Tutejsza roślinność jest wyjątkowa w skali całego kraju i otoczona opieką - na terenie Puszczy Drawskiej znajduje się choćby Drawieński Park Narodowy, którego symbolem jest wydra, ale na jego terenie mieszkają również bobry. Puszcza Drawska znajduje się częściowo na terenie Pojezierza Pomorskiego, zaś jej liczne rzeki i jeziora stanowią jeden z najwspanialszych w naszym kraju terenów do uprawiania turystyki kwalifikowanej. Szczególnie popularne są tutejsze szlaki kajakowe, szczególnie ten w rejonie przełomu rzeki Drawy. Puszcza Drawska idealnie nadaje się również dla rowerzystów oraz tych, którzy mają ochotę na spacery w leśnym zaciszu. Na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego znajduje się też szlak konny. Do popularnych miejscowości wypoczynkowych w Puszczy Drawskiej zalicza się między innymi takie jak Drawno, Tuczno, Człop i Kalisz Pomorski. W nich, oraz w innych miasteczkach regionu, warto zobaczyć liczne zabytki. Sama Puszcza Drawska ograniczona jest Pojezierzem Drawskim i Wałeckim od wschodu, zaś od strony zachodniej znajdują się Pojezierza Ińskie, Choszczeńskie i Dobiegniewskie. Obecnie, podobnie jak w przypadku wielu innych polskich puszcz i lasów, dominują na tym terenie lasy sosnowe - miało to związek z obowiązującą przez wiele lat polityką zalesiania terenów wycinek szybko rosnącymi sosnami, co wpłynęło na częściową zmianę charakteru Puszczy Drawskiej.

Tagi: Pojezierze Drawskie Drawieński Park Narodowy jeziora turystyka kwalifikowana szlak konny Drawno Tuczno Człop Kalisz Pomorski

Data publikacji: 2008-08-12 | Liczba wyświetleń: 6693