Rezerwaty biosfery UNESCO w Polsce

Rezerwaty biosfery UNESCO to obszary chronione, znane jako miejsca wyjątkowo cenne pod względem przyrodniczym i z tego względu zasługujące na możliwie jak najlepszą ochronę.

Rezerwaty biosfery UNESCO w Polsce
fot. Archiwum portalu Noclegownia.pl

Rezerwaty biosfery UNESCO to obszary chronione, znane jako miejsca wyjątkowo cenne pod względem przyrodniczym i z tego względu zasługujące na możliwie jak najlepszą ochronę. Mają one ogromne znaczenie nie tylko jako jedna z wielu form ochrony przyrody, ale także jako tereny sprzyjające edukacji ekologicznej i jej promocji. W Polsce mamy do czynienia z paroma takimi cennymi obszarami, które ze względu na bogactwo przyrody i krajobrazu znalazły się na liście UNESCO. Jednym z najmłodszych jest rezerwat biosfery Bory Tucholskie, zaś do najstarszych należą Białowieski Rezerwat Biosfery, Rezerwat Biosfery „Babia Góra” oraz Słowiński Rezerwat Biosfery.

 • Co warto wiedzieć na temat poszczególnych rezerwatów biosfery znajdujących się na terenie Polski?
 • Na czym polega ich wyjątkowość?

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat utworzonych w Polsce rezerwatów.

 • Białowieski Rezerwat Biosfery

  Białowieski Rezerwat Biosfery był jednym z pierwszych tego typu rezerwatów utworzonych w Polsce. Powstał on w 1977 roku. Chroniony jest tu jeden z najpotężniejszych kompleksów leśnych całej współczesnej Europy. Wielką atrakcją są tu żubry, które dzięki ciężkiej pracy leśników udało się uchronić przed całkowitym wyginięciem. Rezerwat ten jest również dość specyficzny i bogaty ze względów kulturalnych. Położenie Puszczy Białowieskiej na terenie Białorusi oraz Polski sprawia, że tradycje, obrzędy i języki mieszają się tu ze sobą, co w efekcie daje niesamowicie ciekawe rezultaty.

 • Rezerwat Biosfery Babia Góra

  Królowa Beskidów znana ze swych kaprysów, jest również terenem wyjątkowo atrakcyjnym pod względem przyrodniczym. Pojawił się ten rezerwat na liście UNESCO w 1977 roku, potem stracił swą pozycję. Babia Góra na listę UNESCO trafiła ponownie w 2001 roku. Ten najwyższy masyw górski w polskich Beskidach może pochwalić się ciekawą roślinnością, wśród której nie brak gatunków typowo wysokogórskich. Hale babiogórskie to miejsce występowania ciekawych gatunków roślin charakterystycznych dla Alp. I to właśni one w połączeniu ze starym lasem i bogatym światem zwierząt decydują o przyrodniczym bogactwie Babiej Góry.

 • Rezerwat Biosfery „Jezioro Łuknajno”

  Łuknajno – jedno z piękniejszych jezior na Mazurach, na liście UNESCO znalazło się już w 1977 roku. Ten piękne rezerwat, znajdujący się w odległości zaledwie kilku kilometrów od Mikołajek, to prawdziwy ptasi raj. Rezerwat ornitologiczny powstał tu już w 1947 roku, zaś o jego wyjątkowości decyduje największa na terenie Europy kolonia łabędzia niemego. Obok niego spotkać tu można ponad 170 gatunków ptaków, zarówno wodnych, jak i błotnych. Wiele z nich to gatunki rzadkie i wyjątkowo cenne na skalę europejską, jak błotniak stawowy czy derkacz.

 • Słowiński Rezerwat Biosfery

  Ten rezerwat to miejsce wyjątkowe. Ruchome wydmy, które można tu obserwować, to prawdziwy unikat w skali europejskiej. Nic dziwnego, że tereny Słowińskiego Parku Narodowego na liście UNESCO znalazły się stosunkowo wcześnie, bo już w 1977 roku. Inną atrakcją tego rezerwatu są jeziora, będące w rzeczywistości dawniej fragmentem morza. Te dawne zatoki morskie zostały od „wielkiej wody” odcięte mierzejami oraz torfowiskami, stają się jednocześnie atrakcyjnymi punktami przyrodniczymi.

 • Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie”

  Ten rezerwat biosfery to przede wszystkim Bieszczady, jedyny fragment Beskidów Wschodnich, który znajduje się w granicach Polski. Bieszczady znane z malowniczych połonin oraz dzikiej przyrody, na listę rezerwatów biosfery UNESCO trafiły w 1992 roku. Ci, którzy mieli okazję wędrować nad brzegami Sanu oraz ci, którzy widzieli tutejsze połoniny dobrze wiedzą, że obecność tej grupy górskiej na liście UNESCO jest jak najbardziej uzasadniona.

 • Tatrzański Rezerwat Biosfery

  Mimo swego uroku i niezwykłego bogactwa przyrody Tatry dość długo musiały czekać na wpis na listę rezerwatów biosfery UNESCO. W 1992 roku ów wpis uzyskały, co podkreśliło ich ogromne znaczenie dla przyrody. Tutejsza roślinność oraz bogaty świat zwierząt, w połączeniu z pięknymi krajobrazami, z pewnością zasługują na taki właśnie dowód uznania.

 • Karkonoski Rezerwat Biosfery

  Karkonosze jako najwyższa grupa górska Sudetów cieszą się największym uznaniem i powodzeniem wśród turystów. Karkonosze to również piękna tradycja i liczne zakątki wyróżniające się cudownym krajobrazem. Od 1992 roku Karkonosze mogą się pochwalić również wpisem na listę rezerwatów biosfery UNESCO. Dzięki temu o malowniczych wodospadach i polodowcowych stawach stało się w świecie głośno, zaś zainteresowanie turystów tym obszarem znacznie się zwiększyło.

 • Rezerwat Biosfery „Puszcza Kampinoska”

  Puszcza Kampinoska to wyjątkowy kompleks leśny, będący pozostałością po dawnej Puszczy Mazowieckiej. To jednocześnie miejsce wyjątkowe, gdyż piękne lasy znajdują się tak blisko wielkiego miasta… Bliskość Warszawy sprawia, że Kampinos jest znany i chętnie odwiedzany. Mimo dobrego zagospodarowania turystycznego przyroda nadal ma tu zapewnioną skuteczną ochronę. Wszelkie starania dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego zostały docenione i w 2000 roku Puszcza Kampinoska stała się jednym z rezerwatów biosfery wpisanych na listę UNESCO.

 • Rezerwat Biosfery „Polesie Zachodnie”

  Polesie Zachodnie na listę UNESCO trafiło w 2002 roku. Tu największą atrakcją są dawne knieje i moczary, które najlepiej odzwierciedlają urozmaicony charakter przyrody Polesia. To przede wszystkim wyjątkowe bagna i torfowiska, które na terenie Poleskiego Parku Narodowego prezentują się naprawdę wspaniale.

 • Rezerwat Biosfery „Bory Tucholskie”

  Bory Tucholskie od 2010 roku goszczą na liście rezerwatów biosfery UNESCO. Ten wielki kompleks leśny jest rajem dla miłośników aktywnego wypoczynku oraz dla turystów – przyrodników. Rzeki i jeziora kaszubskie to nie tylko bogaty świat zwierząt, to także piękne szlaki dla kajakarzy.

Tagi: rezerwaty biosfery

Data publikacji: 2016-05-02 | Liczba wyświetleń: 6763