Rudawy Janowickie dyskretny urok Sudetów

Rudawy Janowickie nie są ani tak wysokie jak Tatry, ani tak rozległe jak Bieszczady, jednak ich dyskretny urok potrafi zachwycić.

Rudawy Janowickie
fot. Lukasz Miegoc/shutterstock.com

Położone we wschodniej części Sudetów Zachodnich Rudawy Janowickie nie są ani tak wysokie jak Tatry, ani tak rozległe jak Bieszczady, jednak ich dyskretny urok potrafi zachwycić w równym stopniu, jak inne, bardziej znane pasma górskie w naszym kraju. Ich najwyższy szczyt – posiadający dwa wierzchołki Skalnik, wznosi się na wysokość dziewięćset czterdziestu pięciu metrów nad poziomem morza. Z tego skalistego szczytu rozciąga się imponujący widok na całą panoramę Kotliny Jeleniogórskiej, wokół której rozciągają się właśnie Rudawy Janowickie oraz Karkonosze. To właśnie to drugie pasmo górskie, wyższe nawet o sześćset metrów, jest zdecydowanie częstszym miejscem wycieczek turystycznych. Z tego względu jednak, Rudawy Janowickie pełne są uroczych zakątków, o których przeciętny turysta nigdy jeszcze nie słyszał i które mogą stanowić niewątpliwą atrakcję. Najważniejszym schroniskiem w tym regionie jest znajdująca się w Górach Sokolich zabytkowa "Szwajcarka". Jest to już niemal dwustuletnia leśniczówka, w której znajdował się kiedyś gabinet księcia Prus – Wilhelma I, który był niegdyś właścicielem tych terenów. Z kolei w pobliżu szczytów Skalnika znajduje się dawne schronisko "Czartak". Rudawy Janowickie to znakomity pomysł na wakacyjny wypad w gronie rodziny lub znajomych. Można stąd też wybrać się na wycieczki w Karkonosze, albo do pobliskich Czech, gdzie również rozciągają się piękne góry. Warto też odwiedzić Rudawy Janowickie na rowerach – tutejsze trasy są wręcz wymarzone do tego sposobu spędzania czasu.

Tagi: Karkonosze Sudety Kotlina Jeleniogórska Rudawy Janowickie Góry Sokole Skalnik schronisko Szwajcarka trasy rowerowe

Data publikacji: 2008-07-14 | Liczba wyświetleń: 4317