Śnieżka najwyższy szczyt Karkonoszy

Śnieżka zdecydowanie góruje nad całym pasmem Karkonoszy, ten mierzący 1602 metry nad poziomem morza szczyt jest najwyższym szczytem Karkonoszy.

Śnieżka najwyższy szczyt Karkonoszy
fot. pixabay.com

Zdobycie Śnieżki to główny cel turystów przybywających do Karpacza, szczególnie tych, którzy są po raz pierwszy. Śnieżka zdecydowanie góruje nad całym pasmem Karkonoszy, ten mierzący 1602 metry nad poziomem morza szczyt jest najwyższym szczytem Karkonoszy oraz całych Sudetów. Należy do Korony Gór Polskich (3 miejsce na liście). Zdobycie Śnieżki nie należy do szczególnie ekstremalnych wypraw przeznaczonych dla wytrwałych turystów.

Na szczyt może wejść praktycznie każdy jednakże trzeba koniecznie pamiętać o przestrzeganiu paru podstawowych zasad.

  • Zaopatrz się w odpowiednie obuwie, najlepiej za kostkę i odporne na wilgoć
  • Oblicz czas wyprawy aby mieć pewność, że zdążysz wrócić do punktu wyjścia przed nadejściem zmroku, chodzenie po górach w ciemnościach to bardzo zły pomysł
  • Pamiętaj, że w górach pogod zmienia się bardzo szybko a na szczycie prawie zawsze wieje bardzo mocny wiatr
  • Nie wychodź przy bardzo złych warunkach pogodowych
  • Weź ze sobą telefon komórkowy aby w razie wypadku wezwać pomoc

Najłatwiejszym sposobem zdobycia najwyższego szczytu Karkonoszy jest skorzystanie z wyciągu na Kopę, w ten sposób po kilkunastominutowej przejażdżce wyciągiem będziemy mieli ponad połowę drogi za sobą. Należy pamiętać, że wyciąg nie zawsze jest czynny, podczas bardzo silnego wiatru wyciąg jest zatrzymywany. Jeśli uda nam się jednak wjechać na Kopę to tylko kilka minut dzieli nas od schroniska Dom Śląski, do którego dojdziemy czarnym szlakiem. Startując z Domu Śląskiego mamy do wyboru trudniejszy i krótszy szlak czerwony (około 30 minut) oraz dłuższy ale łatwiejszy szlak niebieski (około 45 minut). Dla tych, którzy wolą liczyć na własne siły możliwości jest kilka. Rozpoczynając wyprawę w Białym Jarze w Karpaczu Górnym mamy do wyboru pięć szlaków:

  • Szlak czerwony - bardzo ciekawy szlak, choć niezbyt często uczęszczany. Pierwsza część prowadzi przez las przez teren raczej płaski, po około 80 minutach docieramy do schroniska Nad Łomniczką. Od schroniska zaczyna się druga, trudniejsza część szlaku - dość strome i ciężkie podejście (odradzam początkującym, szczególnie zimą), po około 60 minutach znajdziemy się w Domu Śląskim.
  • Szlak żółty - prawie dwugodzinny spacer trasą o różnym stopniu nachylenia, po którym znajdziemy się w schronisku Strzecha Akademicka, skąd możemy dalej wędrować szlakiem niebieskim do Spalonej Strażnicy a potem szlakiem czerwonym do Domu Śląskiego bądź szlakiem żółtym a potem czarnym również do Domu Śląskiego, oba warianty to orientacyjnie około 50-60 minut.
  • Szlak zielony - dojdziemy nim po około 70 minutach do Polany, skąd możemy kontynuować drogę zielonym szlakiem w kierunku Słonecznika lub skierować się żółtym szlakiem na Pielgrzymy i z Pielgrzymów na Słonecznik. W obu przypadkach znajdziemy się w końcu na czerwonym szlaku, którym możemy udać się w kierunku Domu Śląskiego oglądając po drodze z góry Kocioł Małego i Dużego Stawu, trasa długa ale najpiękniejsza jeśli chodzi o walory widokowe (idąc grzbietem należy zachować ostrożność idąc jak najdalej od krawędzi). Droga od Polany do Domu Śląskiego zajmie nam w obu wariantach około 130-150 minut. Innym rozwiązaniem jest trasa od Polany do schroniska Samotnia i dalej Strzecha Akademicka niebieskim szlakiem (około 60 minut).
  • Szlak niebieski - tym szlakiem dotrzemy do Polany, skąd wszystkie możliwości dalszej wycieczki omówione zostały w poprzednim punkcie. Jest to bardzo popularny szlak spotkamy tu najwięcej turystów, pierwsza część to spacer po Karpaczu Górnym (około 30 minut). Po minięciu Świątyni Wang wchodzimy do Karkonoskiego Parku Narodowego i mamy około 60 minut drogi do Polany.
  • Szlak czarny - najkrótszy ale najcięższy ze szlaków (bardzo strome podejście praktycznie przez całą drogę), po około 120-140 minutach dotrzemy do Domu Śląskiego

Data publikacji: 2018-08-26 | Liczba wyświetleń: 2072