Śnieżne Kotły, mały kawałek Alp

Miłośnicy Karkonoszy wiedzą, że jest miejsce, które swoim pięknem zdecydowanie przebija popularną Śnieżkę, są to Śnieżne Kotły.

Śnieżne Kotły
fot. Archiwum portalu Noclegownia.pl

Karkonosze kojarzone są przede wszystkim ze swoim najwyższym szczytem jakim jest Śnieżka. Górujący nad całym pasmem, najwyższy szczyt całych Sudetów przyciąga najwięcej turystów ze wszystkich atrakcji turystycznych Karkonoszy. Miłośnicy tych gór wiedzą jednak, że jest miejsce, które swoim pięknem zdecydowanie przebija tak popularną Śnieżkę. Mam tu na myśli Śnieżne Kotły. Te dwa polodowcowe kotły zbudowane z granitu karkonoskiego znajdują się w zachodniej części Karkonoszy między Wielkim Szyszakiem a Łabskim Szczytem. Głębokość kotłów wynosi ponad 200 metrów. Wrażenie jakie robi to miejsce jest niesamowite, przez chwilę można poczuć się jak w Alpach, bo właśnie taki krajobraz reprezentują Śnieżne Kotły. Na ich terenie występuje wiele chronionych i rzadkich gatunków roślin, należą do niech między innymi skalnica śnieżna, rozrzutka alpejska, sasanka alpejska, pierwiosnka maleńka, wawrzynek wilczełyko, tojad mocny, róża alpejska, modrzyk górski, zimoziół północny porosty miseczkowate. Występuje tam również ślimak arktyczny. Śmiało można powiedzieć, że to miejsce to nasz "mały kawałek Alp".

Śnieżne Kotły stanowią też doskonały punkt widokowy, szczególnie pięknie jest tam zimą. Trzeba pamiętać, że zimą jest to miejsce niebezpieczne, dlatego Ścieżka nad Reglami jest o tej porze roku zamknięta. Kotły można wówczas oglądać jedynie z góry ze specjalnych punktów widokowych. Zejście na dół jest niebezpieczne ze względu na zagrożenie lawinowe. W Karkonoszach Zachodnich Śnieżne Kotły są najpopularniejszą atrakcją turystyczną obok słynnych wodospadów Szklarki i Kamieńczyka. Na Śnieżne Kotły dojść można ze Szklarskiej Poręby szlakiem żółtym przez Halę pod Łabskim Szczytem.

Tagi: Karkonosze Śnieżka Szklarska Poręba Ścieżka nad Reglami Śnieżne Kotły Wielki Szyszak Łabski Szczyt wodospady w Karkonoszach

Data publikacji: 2007-12-22 | Liczba wyświetleń: 6654