Sprzęt turystyczny niezbędny dla prawdziwego turysty

Każdy miłośnik turystyki powinien koniecznie zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt turystyczny.

Sprzęt turystyczny
fot. pixabay.com

Nie ma wątpliwości, że nie można uprawiać turystyki bez odpowiedniego sprzętu turystycznego. Każdy miłośnik turystyki powinien więc koniecznie zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Pytanie tylko co oznacza pojęcie odpowiedniego sprzętu. Wszystko zależy od tego jaki rodzaj turystyki mamy zamiar uprawiać. Innego rodzaju sprzęt potrzebny jest w górach a inny na przykład nad jeziorem. Kluczową sprawą wydaje się być to jaki rodzaj noclegu preferujemy. Osoby nocujące w hotelach, pensjonatach czy kwaterach prywatnych czyli generalnie korzystające w usług noclegowych nie muszą martwić się o namiot i całą resztę ekwipunku związanego z zapewnieniem noclegu. Natomiast dla turystów, którzy z usług noclegowych korzystać nie chcą kompletowanie sprzętu turystycznego musi rozpocząć się właśnie od kupna namiotu turystycznego oraz reszty sprzętu biwakowego.

Sprzęt biwakowy

Najpopularniejsze są namioty biwakowe charakteryzujące się niewielką wagą, która umożliwia łatwy transport, wykorzystywane najczęściej w turystyce pieszej. Większe i cięższe a w związku z tym trudniejsze w transporcie są namioty campingowe lub inaczej rodzinne, korzystają z nich głównie turyści preferujący dłuższe biwakowanie i posiadający własny środek transportu. Ostatnia grupa namiotów to namioty ekspedycyjne, przystosowane do używania w ekstremalnych warunkach pogodowych. Oprócz namiotu do niezbędnych elementów ekwipunku biwakowego należą mata turystyczna i śpiwór, przy dłuższym biwakowaniu niezbędna jest też turystyczne butla gazowa, umożliwiająca przygotowywanie posiłków. Konieczne są też termosy, kubki, naczynia, sztućce oraz z całą pewnością plecak turystyczny, w który to wszystko zabierzemy.

Odzież turystyczna

Turysta musi być odpowiednio ubrany, oczywiście odpowiednio do warunków. Najważniejszym elementem jest obuwie. Najbardziej popularne i uniwersalne są buty trekingowe. Wyróżniamy kilka rodzajów butów trekingowych w zależności od przeznaczenia, wybór zależy od tego gdzie zamierzamy w nich wędrować. Ważne jest aby buty były wygodne, zapewniały ochronę przed wilgocią, a jeśli mają służyć do zimowych wypraw to również powinny być odpowiednio ocieplone. Inne elementy odzieży turystycznej to:

  • bielizna termoaktywna
  • polary, bluzy, kamizelki
  • kurtki puchowe, kurtki termoaktywne, kurtki membranowe
  • peleryny przeciwdeszczowe
  • spodnie termoaktywne, spodnie membranowe
  • czapki, rękawiczki

Odrębną kategorię stanowi sprzęt specjalistyczny dla miłośników aktywnej turystyki. Należy do nich sprzęt wykorzystywany w narciarstwie, wspinaczce czy nurkowaniu ale to już temat na odrębny artykuł.

Tagi: sprzęt turystyczny sprzęt biwakowy namioty biwakowe namioty campingowe namioty ekspedycyjne odzież turystyczna bielizna termoaktywna polary kurtki termoaktywne kurtki membranowe peleryny przeciwdeszczowe spodnie termoaktywne

Data publikacji: 2007-12-22 | Liczba wyświetleń: 4498