Suwalszczyzna - atrakcje turystyczne

Suwalszczyzna jest regionem Polski, który jest stosunkowo bogaty w różnorodne atrakcje turystyczne.

Suwalszczyzna, atrakcje turystyczne
fot. Curioso/shutterstock.com

Suwalszczyzna jest regionem Polski, który jest stosunkowo bogaty w różnorodne atrakcje turystyczne. To właśnie tutaj znajdują się niezwykle atrakcyjne zarówno pod względem przyrodniczym, jak i krajoznawczym szczególnie cenne tereny oraz obiekty. Decydując się na wypoczynek na Suwalszczyźnie, nie sposób nie odwiedzić Suwalskiego Parku Krajobrazowego na terenie, którego znajduje się najgłębsze w Polsce jezioro, czyli Hańcza. Ponadto na terenie Parku znajdują się także niezwykle urokliwe jeziorka Juczno oraz Jeglówek. Dla Suwalskiego Parku Krajobrazowego bardzo charakterystyczne są także liczne wzniesienia, do których należy między innymi popularna, królująca nad parkiem Góra Cisowa, najwyższe wzniesienie Rowelskie oraz tajemnicza Krzemieniucha. Zwiedzając Park można podziwiać także wspaniałe resztki ruin dawnego dworu w Starej Hańczy, a także regionalną izbę znajdująca się w Przełomie. Turyści nie mogą nie zobaczyć także słynnych "wiszących dolin", ozu turtulskiego, a także głazowisk "Barchanowo" i "Rutka".

Na terenie Suwalszczyzny znajduje się także Wigierski Park Narodowy o powierzchni 15 085,5 ha, który został utworzony w 1989 roku. Głównym celem założenia Parku było zachowanie i ochrona bardzo cennego zarówno pod względem przyrodniczym, jak i krajobrazowym terenu. Na terenie Parku znajduje się jedno z największych oraz najpiękniejszych w naszym kraju jezioro Wigry. Głównym obiektem ochrony w parku jest niezwykle bogata flora i fauna, w skład, której wchodzi wiele rzadkich gatunków. Nad Wigierskim Parkiem Narodowym króluje wspaniały pokamedulski zespół klasztorny, w którym w 1999 roku odpoczywał papież Jan Paweł II. Zespół klasztorny obejmuje między innymi wspaniały barokowy kościół z rokokowym wnętrzem i podziemną kryptą. Obowiązkowo trzeba zwiedzić także znajdującą się tutaj wieżę zegarową. Warto pamiętać także o tym, że w sezonie letnim na turystów czeka także możliwość odbycia rejsu statkiem po przepięknym jeziorze.

Zwiedzając tereny Suwalszczyzny nie sposób nie przyjechać do Dowspudy, w której znajdują się resztki neogotyckiego pałacu Ludwika Michała Paca, który był reformatorem gospodarczym z pierwszej połowy XIX wieku. Pamiątki po tym wielkim reformatorze znajdują się także w pobliskich Raczkach. Regiony Suwalszczyzny to także wspaniała Puszcza Augustowska, w której znajdują się liczne jeziora, rzeki oraz strumienie dodające niezwykłego uroku temu miejscu. Na terenie Puszczy znajdują się także wspaniałe rezerwaty przyrody oraz historyczne pamiątki po powstańcach styczniowych i partyzantach z ostatniej wojny. Puszcza Augustowska zachwyca turystów świeżym powietrzem oraz bogactwem runa leśnego. Dla turystów ogromna frajdą jest także Wigierska Kolejka Wąskotorowa w Płocicznie, która cieszy się ogromnym powodzeniem.

Miłośnicy zabytków z pewnością będą zachwyceni miejscowością Sejny, w której znajduje się wspaniały renesansowo- barokowy zespół podominikański oraz litewski konsulat. Ponadto znaleźć tu można malownicze okolice ze starymi dworkami, w tym związania z Czesławem Miłoszem Krasnogruda. Stolicą polskich Litwinów jest Puńsk, w którym znajduje się niezwykle interesujące muzeum etnograficzne, skansen oraz żyjącymi do dnia dzisiejszymi tradycjami ludowej sztuki i folkloru. W znajdujących się tutaj restauracjach można spróbować przepysznych tradycyjnych dań kuchni litewskiej.

Turyści zwiedzający tereny Suwalszczyzny bardzo chętnie także przyglądają się słynnym mostom kolejowym w Stańczykach. Warto wybrać się także do Puszczy Rominckiej, która od niedawna jest parkiem krajobrazowym.

Tagi: atrakcje turystyczne Góra Cisowa Góra Rowelska Góra Krzemieniucha Suwalski Park Krajobrazowy Puszcza Romincka Puszcza Augustowska Wigierski Park Narodowy Dowspuda Suwalszczyzna Wigierska Kolejka Wąskotorowa Sejny

Data publikacji: 2009-07-02 | Liczba wyświetleń: 14187