Świnoujście - polska Wenecja

Świnoujście jest ważnym ośrodkiem uzdrowiskowym od końca XIX wieku co roku przybywają tutaj ludzie z różnymi schorzeniami.

Świnoujście
fot. Mike Mareen/shutterstock.com

Świnoujście to miasto przez wielu nazywane polską Wenecją z racji położenia na wielu wyspach. Jest to jeden z najpopularniejszych kurortów wypoczynkowych do której przyjeżdżają ci którzy tutaj odpocząć, ale także w celach leczniczych gdyż znajduje się tutaj wiele sanatoriów.

Niewątpliwie jednym z najciekawszych miejsc do odwiedzenia jest tutaj latarnia morska która mając wysokość 65 metrów jest najwyższą latarnią na polskim wybrzeżu, wejście na samą górę wymaga trochę wysiłku.

Fort Gerharda warto jest odwiedzić gdyż z trzech fortów Świnoujścia ten zachował się do dnia dzisiejszego w najlepszym stanie. Fort bronił kiedyś miasta przed napaścią od strony morza, na szczególną uwagę zasługują 4 armaty nadbrzeżne Kruppa kalibru 210 mm. Obecnie fort jest otwarty dla zwiedzających, a przewodnikami po nim są ubrani w pruskie mundury studenci. Fort Anioła to również bardzo ciekawy do zwiedzenia fort który w przeciwieństwie do fortu Gerharda miał bronić miasto od strony lądu. Kiedyś znajdowały się tutaj liczne działa artyleryjskie i żołnierze wyposażeni w karabiny maszynowe. Co roku, najwięcej w lato przybywa tutaj wielu miłośników militariów by zobaczyć w jakich warunkach bronili się kiedyś tutejsi żołnierze. Fort Zachodni natomiast tak samo jak Fort Gerharda miał bronić miasto przed atakiem morskim. Co ciekawe obiekt ten był użytkowany jeszcze po wojnie przez Sowietów którzy opuścili go dopiero w 1962 roku i oddali fort polakom. Pomnik lotników RAF postawiony został w celu upamiętnienia lotników których celem było unieruchomienie krążownika Lützow co się udało ale kilku pilotów przypłaciło życiem. Basen U-bootów również jest ciekawym miejscem gdyż podczas II Wojny Światowej stacjonowały tutaj niemieckie okręty podwodne, obecnie jest to miejsce chętnie odwiedzane przez wędkarzy.

Park Zdrojowy jest miejscem odwiedzin wielu mieszkańców miasta gdyż jest tu wiele alejek i każdy spacerowicz będzie zachwycony tutejszą jakże bogatą przyrodą. Świnoujście jest ważnym ośrodkiem uzdrowiskowym od końca XIX wieku co roku przybywają tutaj ludzie z różnymi schorzeniami.

Rezerwat przyrody Karsiborska Kępa jest miejscem które chroni bogatą faunę głównie w postaci ptaków na tym terenie oraz roślinności. Falochron Wschodni jest bardzo długi i jest najdłuższą taką konstrukcją wykonaną z kamienia w Europie, ma on prawie 1,5 km długości. Inne ciekawe zabytki Świnoujścia to: wieża kościoła luterańskiego z 1904 roku, zespół fortów nad rzeką Świną, gmach poczty, zespół rzeźni, zespół stoczni, kościół filialny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, cmentarz ewangelicki, dom szachulcowy, kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, Kapitanat Portu, Tablica Pamiątkowa "50 lat Polskiego Świnoujścia".

Tagi: uzdrowisko Świnoujście latarnia morska park zdrojowy kurort wypoczynkowy Fort Gerharda Fort Anioła Fort Zachodni Pomnik Lotników RAF Basen U-bootów rezerwat przyrody Karsiborska Kępa

Data publikacji: 2008-07-10 | Liczba wyświetleń: 4375