Szczyty Gór Wałbrzyskich - Borowa, Trójgarb, Chełmiec, Wołowiec

Najbardziej popularne szczyty Gór Wałbrzyskich to Borowa, Trójgarb, Chełmiec oraz Wołowiec.

To niezwykle ciekawe, "życiem malowane" pasmo gór środkowosudeckich, którego najwyższy szczyt Borowa osiąga wysokość 853 m.n.p.m. Jest to mocno zalesiony szczyt, z którego właściwie nie ma możliwości zobaczyć jakiejkolwiek panoramy. Jednak jeśli pragniemy zaliczyć najwyższe szczyty Sudetów, należy wejść na Góry Wałbrzyskie.

Góry te, to tak naprawdę kilka izolowanych grup szczytów, z których największe to Trójgarb, Chełmiec i Góry Czarne ze szczytem Borowiec. Trójgarb to góra o trzech wierzchołkach 757; 778; 738 m.n.p.m. Masyw ten górujący 300 m nad okolicą, tworzy rodzaj rozłogu. Zwornikiem tego masywu jest sam Trójgarb, od którego odchodzi pięć wyraźnych ramion. Najdłuższy z nich o długości 5 km. Szczyty dwóch pozostałych znacznie niższe mocno zalesione. Z samego wierzchołka góry, walory widokowe dość mocno ograniczone, za to z polany przy niebieskim szlaku niesamowite widoki rozciągają się na Rudawy Janowickie i Karkonosze.

Warto w swej wędrówce, po wałbrzyskich masywach, odwiedzić też Chełmski. Chełmiec jest dla Gór Wałbrzyskich takim symbolem jak dla Tatr - Giewont. Jego potężna i niemal w całości zalesiona kopuła wznosi się ponad 400 m na Kotliną Wałbrzyską. Na szczycie tego drugiego, co do wielkości szczytu w Górach Wałbrzyskich wybudowano niezwykłą wieże widokową w kształcie ruin zamku. Na Chełmiec wiedzie wiele ciekawych szlaków turystycznych, a dla bardziej wytrwałych wędrowców, można wybrać ten który poprzez Chełmiec prowadzi bezpośrednio na Trójgarb. Niebieski szlak należy do najbardziej stromych w Sudetach.

Wołowiec (776 m) to najwyżej usytuowany szczyt, ciągnący się od Przełęczy Szypka po Przełęcz Kozią. Wznosi się pomiędzy Małym Wołowcem na północy, a Kozłem na południu. Zbocza szczytu są gęsto porośnięte lasami bukowo-sosnowymi, a na zboczu w stronę Kozła znajduje się wyrobisko kamieniołomów z przepięknym widokiem rozciągającym się na Chełmiec i miasto Wałbrzych.

Mały Wołowiec (718 m) znajduje się na grzbiecie odchodzącym od Borowej w najwyższej partii gór. Wspólnie z Kozłem i Wołowcem tworzy człon oddzielony Przełęczą Kozią. Pod przełęczą biegną dwa tunele kolejowe z Wałbrzycha do Kłodzka. Przez Mały Wołowiec prowadzi niebieski szlak z Wałbrzycha przez Borową i Rybicki Grzbiet do Schroniska "Andrzejówka".

Tagi: Góry Wałbrzyskie Borowa Trójgarb Chełmiec Wołowiec

Data publikacji: 2009-05-26 | Liczba wyświetleń: 7569