Trasy rowerowe w Polsce

W Polsce obecnie coraz większą popularnością cieszą się aktywne formy spędzania wolnego czasu i z racji tego co roku przybywa u nas rowerzystów.

Trasy rowerowe w Polsce
fot. Marcin Krzyzak/shutterstock.com

Ścieżki rowerowe w Polsce są bardzo licznie wykorzystywane przez wszystkich miłośników czterech kółek w naszym kraju. Polecamy skorzystanie z nich, by miło spędzić czas na świeżym powietrzu z korzyścią dla naszego organizmu z uwagi na wysiłek fizyczny. W naszym kraju co prawda nie ma zbyt wiele ścieżek rowerowych w porównaniu do rowerowej Holandii, czy chociażby naszych zachodnich sąsiadów – Niemców. Jednak tak mała ilość ścieżek dla niektórych jest zaletą, ponieważ z pewnością spotkają wielu interesujących ludzi. W Polsce obecnie coraz większą popularnością cieszą się aktywne formy spędzania wolnego czasu i z racji tego co roku przybywa u nas rowerzystów. Obecnie zmienia się u nas przeznaczenie roweru górskiego i coraz częściej zamiast na nizinach możemy go spotkać w górach. Trasy rowerowe w przeciwieństwie do ścieżek rowerowych zwykle nie prowadzą przez tereny miejskie, tylko w okolicach bardzo malowniczych i ciekawych dla każdego wyposażonego w rower turysty. Szczególnie interesujące są szlaki w górach gdzie wysoki poziom trudności połączony z bardzo pięknymi widokami przyciąga pewną część miłośników dwóch kółek.

Jednym z ciekawszych szlaków jest Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd zaczynający swój bieg w Krakowie-Bronowicach Małych prowadząc przez ciekawe miejscowości Małopolski docierając aż do Częstochowy w województwie Śląskim. Warto zatrzymać się w niewielkiej miejscowości o nazwie Olsztyn na Śląsku, w której znajduje się zamek pochodzący z XIV wieku. Jest uznawany za królewski z uwagi na rozbudowy jej przez Kazimierza Wielkiego, pod koniec XIV wieku Władysław Jagiełło zdobywając fortecę przywrócił ją państwu polskiemu. Do dnia dzisiejszego przetrwały mury wchodzące kiedyś w skład budynków mieszkalnych oraz budynków gospodarczych. Poza tym możemy podziwiać dwie wieże – kwadratową oraz cylindryczną, a w wyniku badań archeologicznych odnaleziono ślady dymarek i fundamenty kuźnicy. W okresie od 1992 roku do 1998 roku z przerwami odbywały się tutaj pokazy laserów oraz pirotechniki. Jednak zawalił się fragment muru zamkowego i konserwator zakazał organizowania tego typu uroczystości. Pozostałości zamku są udostępnione dla zwiedzających, którzy mogą zobaczyć kształt tejże fortecy.

Kolejny interesujący szlak to Karpacki Szlak Rowerowy przechodzący przez 35 gmin województwa małopolskiego, a łączna długość wynosi 800 kilometrów. Główny szlak prowadzi przez teren będący kiedyś szlakiem handlowym prowadzącym z Krakowa do Wieliczki. Swój bieg szlak rozpoczyna wiosce Leluchów na granicy państwowej między Polską a Słowacją. Prowadzi przez miejscowości, w których z naturalnej wody źródlanej pobiera się wodę a następnie sprzedaje w całej Polsce. Te miejscowości to Piwniczna Zdrój oraz Muszyna – bardzo atrakcyjne nie tylko ze względu na naturalną wodę źródlaną, ale także ze względu na bliskość gór i ich przepiękne krajobrazy. Szlak kończy się w stolicy Małopolski czyli Krakowie, a odległość między granicą państwową w Leluchach a Krakowem to 185 kilometrów.

Kolejnym Szlakiem wchodzącym w skład Karpackiego Szlaku Rowerowego to Wielokulturowy Szlak Rowerowy będący szczególnie licznie odwiedzany przez Słowaków, Ukraińców oraz oczywiście Polaków. Trasa ta, podobnie jak w przypadku karpackiego szlaku zaczyna się na granicy między Polską a Słowacją jednak nie we wsi Leluchy tylko Blechnarka. Ścieżka nie jest jeszcze dokończona – jego końcem ma być według planów Tarnów, natomiast długość ok. 120 kilometrów.

Rowerowy Szlak Historycznym Traktem Królewskim to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika historii królów polskich. Wszystko to za sprawą tego, iż tędy w dawnych czasach przemieszczali się królowie polscy. Szlak zaczyna się w znanej miejscowości o nazwie Czorsztyn – umiejscowiony jest tam XIV wieczny zamek wpisany do rejestru zabytków w 1968 roku, który polecamy odwiedzić.

Transgraniczny Szlak Rowerowy to następna trasa, będąca dosyć często uczęszczana przez obcokrajowców z uwagi na bliską odległość do innych krajów. Mimo, iż liczy sobie 70 kilometrów, to planuje się przedłużenie go w stronę Bieszczad i to dodatkowo jeszcze zwiększy jego atrakcyjność. Ścieżka zaczyna się podobnie jak ma to miejsce w przypadku głównego szlaku w Leluchowie, prowadzi przez znaną Krynicę-Zdrój a kończy się we wsi Długie. W planach jest jeszcze uruchomienie Pogórzańskiego Szlaku Rowerowego, ale nie jest jeszcze znana konkretna data jego oddania do użytku rowerzystom. Przypuszczalnie jego długość będzie wynosić około 120 kilometrów.

Wielkopolska może się pochwalić naprawdę sporą liczbą szlaków turystycznych o całkowitej długości w przybliżeniu 1500 kilometrów. Najstarszym z nich jest Piastowski Trakt Rowerowy rozpoczynający się w stolicy województwa czyli Poznaniu i przebiega przez liczne wsie oraz małe miasteczka, a także przez Gniezno będące dawną stolicą Polski. Trasa kończy się w miejscowości Izby osiągając długość około 104 kilometrów. Przejeżdżając tędy rowerem poruszamy się szlakiem wykorzystywanym w przeszłości przez wielu władców piastowskich.

Pierścień Poznański oznakowany został w 2001 roku i liczy sobie w przybliżeniu 164 kilometry. Nazwa wywodzi się od tego, że trasy zataczają szerokie koło wokół stolicy Wielkopolski dzięki czemu mieszkańcy miasta z każdego przedmieścia mają dosyć blisko, żeby się wybrać rowerem na przejażdżkę. W 2005 roku powstał Nadwarciański Szlak rowerowy będący drugim pod względem długości w Wielkopolsce. Swój początek ma miejsce na rogu ulic św. Jadwigi i Dębina, natomiast koniec blisko zapory na jeziorze Jeziorko. To jeden z łatwiejszych szlaków i polecamy go osobom o słabej kondycji fizycznej.

Tagi: ścieżki rowerowe Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd Karpacki Szlak Rowerowy Rowerowy Szlak Historycznym Traktem Królewskim Transgraniczny Szlak Rowerowy Piastowski Trakt Rowerowy Pierścień Poznański

Data publikacji: 2008-12-05 | Liczba wyświetleń: 14140