Woliński Park Narodowy - atrakcje turystyczne

Woliński Park Narodowy położony w zachodniej części Wybrzeża Bałtyckiego wyróżnia się duża ilością ciekawych atrakcji turystycznych jakie czekają tu na turystów.

Woliński Park Narodowy powstał w 1960 roku, a jego powierzchnia wynosi dzisiaj 4844 ha. Warto pamiętać o tym, że ponad 90% powierzchni całego parku stanowią lasy, które dodają temu miejscu niezwykłego uroku. Pozostałą część dostępnej powierzchni zajmują przede wszystkim wspaniałe polodowcowe jeziorka, a także najwyższe w naszym kraju wybrzeże klifowe oraz nadmorskie wydmy.

W Wolińskim Parku Narodowym zdecydowanie przeważają stare lasy bukowe, bory sosnowe oraz mieszane lasy dębowo-bukowo-sosnowe. Niezwykle interesująca jest także flora parku, która chroniona jest w sześciu rezerwatach przyrody. W ścisłych rezerwatach chronione są między innymi takie okazy, jak buczyna pomorska, krajobraz klifowy i roślinność klifowego wybrzeża, a także wiciokrzew pomorski. Warto pamiętać także o tym, że symbolem Wolińskiego Parku Narodowego jest orzeł bielik, którego aż sześć par ma założyło gniazda na terenie parku. Jedną z największych atrakcji turystycznych parku, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony zwiedzających jest Zagroda Pokazowa Żubrów, którą rocznie odwiedza ponad 160 000 osób. Owa zagroda jest niejako ekspozycją żywej fauny, która została gustownie wkomponowana w leśne otoczenie Wolińskiego Parku Narodowego. W celu ułatwienia turystom oglądania zagrody, zbudowane zostały specjalne podesty widokowe, które przystosowane są także do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Kolejną atrakcją jest Muzeum Przyrodnicze, w których zwiedzający mogą zobaczyć gustownie urządzone sale wystawiennicze, gdzie znajdują się bogate ekspozycje szeregu przedstawicieli miejscowej flory i fauny. Zbiory zgromadzone w tym muzeum liczą kilka tysięcy eksponatów i nadal są sukcesywnie poszerzane oraz wzbogacane o nowe, interesujące okazy. Górna część muzeum przystosowana została do prowadzenia różnorodnych form edukacji ekologicznej oraz działalności naukowo-badawczej. Dużą atrakcją turystyczną Wolińskiego Parku Narodowego są także, znajdujące się na jego terenie, cztery punkty widokowe, które pozwalają turystom zobaczyć najcenniejsze walory Parku. Punkt widokowy "Góra Gosań" jest najwyższym wzniesieniem polskiego wybrzeża i jednocześnie jednym z ładniejszych pod względem krajobrazowym jego fragmentów. Piękno nadmorskiego krajobrazu ukazuje w pełno punkt "Kawcza Góra", do którego prowadzi leśna droga. Zwiedzając Woliński Park Narodowy koniecznie trzeba zobaczyć także wspaniałe głazy narzutowe oraz głazowiska, które są zlokalizowane w różnych częściach Parku.

Tagi: Woliński Park Narodowy orzeł bielik Zagroda Pokazowa Żubrów Góra Gosań Kawcza Góra głazy narzutowe

Data publikacji: 2009-07-02 | Liczba wyświetleń: 9808