Wypoczynek w Polsce - nie gorszy niż za granicą

Wypoczynek w Polsce wcale nie musi być gorszy niż wakacje za granicą, trzeba tylko wiedzieć gdzie pojechać...

Panorama Tatr
fot. alicjane/shutterstock.com

Moda na wakacje w kraju wcale nie mija. Zwolennicy wypoczynku za granicą cały czas krzyczą, że należy jeździć na wakacje do Egiptu, Tunezji i innych ciepłych krajów, że wychodzi to nawet taniej niż wypoczynek w Polsce. Jednak deptaki w nadmorskich miejscowościach i kurortach wypoczynkowych w sezonie letnim są pełne. Widać, pomimo wszystkich swoich zalet odpoczywanie w Polsce ma swoje zalety. Jakie?

Po pierwsze język. Wiemy, że gdziekolwiek przyjedziemy nie będziemy mieli problemów z porozumieniem się. Dla wielu z nas odezwanie się w obcym języku jest w dalszym ciągu przeżyciem i źródłem stresu. Z tego powodu, nawet jeżeli jedziemy za granicę, to wybieramy wyjazdy raczej krótkie, zorganizowane, takie, przy których wiemy, że zawsze będzie jakiś Polak, rezydent bądź pilot, który pomoże nam, który za nas odbędzie rozmowy w obcym języku. Nawet jeżeli nie do końca sobie to uświadamiamy, to większość z nas lepiej czuje się wśród swoich.

Po drugie, wyjazd za granicę zawsze wiąże się z przełamaniem jakiejś bariery. Łatwiej podjąć spontaniczną decyzję to wyjeździe nad polskie morze, niż chociażby tylko do naszych sąsiadów, na Słowację, do Czech czy Niemiec. Być może wiąże się to z barierą językową, być może są to zaszłości z minionych lat, ale wyjazd za granicę, to zawsze jest wyjazd, do którego trzeba się o wiele bardziej przygotować.

Po trzecie – odległość. W zależności od tego w której części Polski mieszkamy mamy różne odległości do przebycia, aby dostać się do celu podróży. Jeżeli mieszkamy na południu, to nie mamy daleko na Słowację czy chociażby do Chorwacji. Jeżeli mieszkamy w środkowej Polsce, to jest nam już łatwiej pojechać nad Morze Bałtyckie, niż Adriatyk. Jednak generalnie jest nam bliżej do miejsca wypoczynku w Polsce, niż za granicą. Zwłaszcza, jeżeli ta zagranica wymaga podróży wielogodzinnej bądź samolotem. Nawet mieszkańcowi Bieszczad jest łatwiej dojechać do Kołobrzegu niż Egiptu.

Po czwarte – w Polsce wiemy czego się spodziewać. Kupowana wycieczka w Egipcie czy Turcji jest piękna, ale to zawsze jest pewnego rodzaju krok w nieznane. W Polsce wszystko jest o wiele bardziej swojskie i nasze.

Po piąte – koszty. Nawet najwięksi zwolennicy taniości wczasów egzotycznych muszą przyznać, że w kraju można zorganizować wypoczynek na każdą kieszeń. Zamożny człowiek jest wstanie spędzić urlop w bardzo wysokim standardzie, natomiast mniej zamożny może przebierając w ofertach trafić na taką, która jest dla niego akceptowalna pod względem finansowym. Nie trzeba mieszkać w apartamentach, zawsze można robić sobie namiot. Łatwiej i taniej jest dojechać pociągiem lub autobusem, niż lecieć samolotem. Osoby odważne, w dobrej kondycji fizycznej, mogą zwiedzać za grosze, przemieszczając się pieszo bądź na rowerach. Podróżując po Polsce nie jesteśmy zdani tylko na drogie restauracyjne jedzenie, możemy zawsze sobie kupić coś małego, do odgrzania, zupkę w proszku do zalania wodą czy coś podobnego.

Zwolennicy wakacji za granicą zawsze podkreślają pewność dobrej pogody i słońca. Owszem, w Polsce słońce nie jest gwarantowane. Ale czy leżenie na plaży jest jedyną możliwością spędzenia wolnego czasu? W czasie deszczu dzieci się nudzą. Mądrzy dorośli wiedzą czym się zająć nawet jeżeli pada deszcz.

Tagi: atrakcje turystyczne turystyka wypoczynek w Polsce

Data publikacji: 2017-01-22 | Liczba wyświetleń: 3400