Ząbkowice Śląskie średniowieczne miasto na Dolnym Śląsku

Ząbkowice Śląskie to piękne średniowieczne miasto w województwie Dolnośląskim. Miasto to posiada wiele zabytków, które co roku przyciągają do Ząbkowic Śląskich tysiące turystów polskich oraz zagranicznych.

Zamek w Ząbkowicach Śląskich
fot. By Paweł Onyśków (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Ząbkowice Śląskie to piękne średniowieczne miasto w województwie Dolnośląskim. Miasto to posiada wiele zabytków, które co roku przyciągają do Ząbkowic Śląskich tysiące turystów polskich oraz zagranicznych.

Historia

Pierwsze wzmianki pochodzą 10 stycznia 1287 roku. Niestety nie jest znana dokładna data powstania miasta. Miasto powstało na przecięciu dwóch ważnych szlaków handlowych: Z biskupiej Nysy do Świdnicy z traktem z Wrocławia do Pragi. Dzięki swojemu położeniu miasto szybko się rozwijało i udoskonalało. Podczas Drugiej Wojny Światowej miasto ominął front, dzięki czemu nie uległo ono zniszczeniom wojennym.

Krzywa Wieża

Jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych. Średniowieczna wieża mierzy 34 metry co czyni ją najwyższą pośród podobnych obiektów, na jej szczyt prowadzi 139 schodów. Niestety powstanie i początki Krzywej Wieży nie są znane. Jednak niektórzy badacze twierdzą, że była ona kiedyś częścią przedlokacyjnego zamku.

Co roku urządzane jest święto Krzywej Wierzy, tak zwane "Dni i Noce krzywej Wieży" jest to wydarzenie kulturalne na które zapraszani są znani artyści. Dni te odbywają się w drugi weekend lipca.

Zabytki

Miasto dzięki swojemu wieloletniemu trwaniu i rozwojowi posiada wiele zabytków oraz ciekawych miejsc. Do takich należą: Dwór Opatów Henrykowskich, kościół parafialny pod wezwaniem świętej Anny, mury obronne, baszta Gołębia, zespół klasztorny Dominikanów oraz wiele innych.

Frankenstein

Niektórzy twierdzą, że powieść Mary Shelley o potworze nazywającym się Frankenstein ma jakiś związek z Ząbkowicami Śląskimi. Po niemiecku Ząbkowice to właśnie frankenstein. Powieść mogła zostać zainspirowana przez wydarzenie, które wydarzyło się na początku 1606 roku - była to zaraza dżumy, którą specjalnie sprowokowało ośmiu grabarzy. W toku procesu zaczęły wychodzić na jaw takie rzeczy jak: rabowanie grobów przez grabarzy, hańbienie zwłok, kanibalizm oraz sprzedaż wyrobów z martwych.

Dzięki Ząbkowicom Śląskim Dolny Śląsk znacznie zyskał na atrakcyjności.

Tagi: Ząbkowice Śląskie

Data publikacji: 2016-02-09 | Liczba wyświetleń: 1676