Zamek w Tucznie warownia Pomorza Zachodniego

Dziś zamek w Tucznie to przede wszystkim elegancki hotel, restauracja oraz centrum konferencyjne. Jest to rezydencja niezwykła z kilku powodów.

Zamek w Tucznie
fot. By Mzopw (mzopw) (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Tuczno to miejscowość, która wyróżnia się malowniczym położeniem w okolicy pełnej jezior i lasów oraz piękną rezydencją, będącą w dawnych czasach własnością rodu Wedel – Tuczyńskich. Dziś zamek w Tucznie to przede wszystkim elegancki hotel, restauracja oraz centrum konferencyjne. Jest to rezydencja niezwykła z kilku powodów. Przede wszystkim zamek ten wyróżnia się pięknym położeniem między jeziorami: Tuczno oraz Zamkowym. Dodatkowego uroku dodaje tej budowli piękny park, będący najpiękniejszym dodatkiem do całości. Jest to zamek wyjątkowy jeszcze z innego powodu. To jedna z nielicznych rycerskich siedzib na terenie Pomorza Zachodniego, która zachowała się do dziś.

Sam zamek ma długą historię, która rozpoczęła się w I połowie XIV wieku. Była to typowo gotycka siedziba rycerska, która miała służyć panom tej okolicy czyli panom Wedel – Tuczyńskim. Pierwotnie rezydencja ta składała się z części mieszkalnej oraz otaczających ją murów obronnych. W późniejszym czasie, w związku z przebudową, zamek zatracił swe pierwotne, gotyckie cechy. Dziś jego sylwetka ma barokowy charakter. Zamek może pochwalić się również ciekawą, sgraffitową dekoracją, zdobiącą jego elewację. Obecny wygląd zamku to efekt gruntownego remontu, który przeprowadzono w latach 60 – 70 XX wieku. Remont ten był niezbędny, gdyż  okres II wojny światowej oznaczał dla tutejszej rezydencji poważne zniszczenia. Warto podkreślić, że w czasie II wojny światowej zamek w Tucznie znów przysłużył się jako obiekt o charakterze obronnym. Ta warownia, otoczona jeziorami i rozlewiskami, była jednym z elementów niemieckiej linii obrony Wału Pomorskiego.

Dziś zamek w Tucznie sprzyja rekreacji i wypoczynkowi, dobrej zabawie i spotkaniom towarzyskim. Urządzony w zamkowych wnętrzach hotel cieszy się dużym powodzeniem wśród turystów oraz organizatorów spotkań i konferencji. W samym zamku nie brak miejsc wymarzonych do biznesowych spotkań czy wypoczynku. Goście szczególnie cenią sobie przytulną i elegancką zarazem salę kominkową. Dodatkową atrakcją dla gości jest możliwość spacerowania po parku krajobrazowym, na którym można dostrzec jeszcze ślady dawnych umocnień Wału Pomorskiego.

Tagi: Tuczno Zamek w Tucznie

Data publikacji: 2016-10-16 | Liczba wyświetleń: 1344

Podobne artykuły