Ziemia Lubuska - piękna i historyczna

Ziemia Lubuska to historyczna kraina znajdująca się na terenie państwa polskiego oraz Niemiec

Ziemia Lubuska to historyczna kraina znajdująca się na terenie państwa polskiego oraz Niemiec. Położona była i właściwie nadal jest nad środkową częścią rzeki Odra, sąsiaduje od północy z Pomorzem Gdańskim, od wschodu z Wielkopolską, od południa z Dolnym Śląskiem oraz Łużycami. Kraina ta zajmuje obszar około czterech tysięcy metrów kwadratowych z czego ponad połowa leży na terenie Polski. Od dawien dawna ceniona pod względem strategicznym. Obecnie Ziemia Lubuska stanowi część województwa lubuskiego powstałego w 1999 roku i graniczącym obecnie z województwami: dolnośląskim, wielkopolskim, oraz zachodniopomorskim. Na tych terenach znajduje się ponad 50 rezerwatów oraz parków przyrody. Największym miastem tego regionu jest Gorzów Wielkopolski.

Obszary te pod względem turystycznym są bardzo atrakcyjne gdy dostrzeże się piękne krajobrazy, bogactwo parków narodowych (Drawieński Park Narodowy, Park Narodowy Ujście Warty), parków krajobrazowych (Grażyński Park Krajobrazowy, Łagowski Park Krajobrazowy, Przemęcki Park Krajobrazowy, Pszczewsi Park Krajobrazowy, czy też Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy), oraz fakt, iż prawie połowa powierzchni tego obszaru to lasy. Ziemia lubuska to region, który szczególnie upodobali sobie zwolennicy i zapaleni grzybiarze, czy ludzie, którzy lubią spędzać czas w głuszy, wśród natury, lasów. Jest to też obszar szczególnie lubiany przez wędkarzy, którzy każdego roku zjeżdżają nad rzeki: Odrę, oraz Wartę. Jest to także wymarzone miejsce na rodzinne wyjazdy wraz z dziećmi, które na pewno będą mogły swą niespożytą energię wyzwolić w krainie lasów i zieleni.

Tagi: Odra Drawieński Park Narodowy Park Narodowy Ujście Warty Łagowski Park Krajobrazowy Ziemia Lubuska Gorzów Wielkopolski Grażyński Park Krajobrazowy Przemęcki Park Krajobrazowy Pszczewsi Park Krajobrazowy Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy

Data publikacji: 2008-05-13 | Liczba wyświetleń: 5888