Żywiecki Park Krajobrazowy w Beskidzie Żywieckim

Żywiecki Park Krajobrazowy położony jest na południu województwa śląskiego i jest jedną z większych atrakcji tego regionu.

Żywiecki Park Krajobrazowy położony jest na południu województwa śląskiego i jego nazwa wiąże się z miastem Żywiec. Park ma bardzo urozmaiconą powierzchnię - od dolin po wzniesienia. Ta falistość przyciąga turystów mogących podziwiać wspaniałe krajobrazy. Można tutaj zobaczyć wiele wodospadów, w tym największy w Sopotni Wielkiej o wysokości 10 metrów oraz najdłuższą jaskinię parku - Jaskinia Wickowa o długości 101 metrów. Na wielu wodospadach zobaczyć możemy progi skalne co dodatkowo zwiększa ich atrakcyjność. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na zwierzęta, których spotkać tu możemy naprawdę dużo.

Beskid Żywiecki jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów z powodu swojej bliskości do miast śląskich. Babia Góra jest najwyższym szczytem - liczy sobie 1725 metrów nad poziomem morza. Na górę możemy się dostać korzystając z czterech szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności. Pierwszy szlak powstał od strony słowackiej, dopiero następny został wytyczony od strony polskiej. Kiedyś na szczycie Babiej Góry znajdowało się schronisko, jednak nie przetrwało do dnia dzisiejszego - w 1949 roku zostało zniszczone przez pożar. Schronisko było pierwszym obiektem zbudowanym w Beskidzie Żywieckim, a do lat trzydziestych XX wieku najwyżej położonym schroniskiem na terenie Karpat. Oficjalnie Babia Góra została zdobyta w 1906 roku przez członków Beskidenverein, a dwa lata później górę zdobyli Polacy. Babiogórski Park Narodowy w 1954 roku aby chronić rzadką roślinność oraz zwierzynę przed działalnością człowieka. Na szczególną uwagę zasługuje piętro kosówki, którą możemy oglądać na Babiej Górze.

Data publikacji: 2008-10-25 | Liczba wyświetleń: 5075