Zamki w Polsce

Zamki należą do wyjątkowo interesujących atrakcji turystycznych. Pozwalają nam one zobaczyć jak żyli nasi przodkowie. Polska jako kraj o bardzo bogatej historii może poszczycić się dużą ilością zamków. Niestety wiele z nich nie przetrwała zniszczeń wynikających z wielu wojen, część zamków to w zasadzie tylko same ruiny. Posiadamy jednak kilka perełek takich jak Zamek Królewski na Wawelu oraz Zamek Krzyżacki w Malborku. Mimo iż nasze zamki nie mają szans rywalizować ze słynnym Szlakiem Zamków nad Loarą we Francji to jednak są chętnie zwiedzane przez turystów nie tylko z Polski.

Szlak Zamków Gotyckich

Na północy naszego kraju znajduje się szlak turystyczny obejmujący gotyckie zamki Warmii, Mazur, Powiśla oraz Kaszub, w sumie 12 obiektów, w tym najsłynniejszy z nich Zamek Krzyżacki w Malborku. Pozostałe obiekty wchodzące w skład Szlaku Zamków Gotyckich to:

Szlak Zamków Piastowskich

Największą liczbą zamków może się pochwalić województwo dolnośląskie i właśnie przez te tereny przebiega prawie 150 kilometrowy Szlak Zamków Piastowskich. Najsłynniejsze zamki wchodzące w skład tego szlaku to: